avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Activitate egyptia33

Activitate egyptia33

Rudele de gradul I in linie ascendenta ale cetateanului roman sau ale sotului/sotiei
acestuia
a. cerere;
b. documentul de trecere a frontierei (pasaportul, titlul de calatorie, etc.) original si
copie;
c. documentul de identitate al cetateanului roman, original si copie;
d. documente care atesta legatura de r udenie eliberate de autoritatile competente,
traduse si supralegalizate sau apostilate - copie si original
e. in situatia in care strainul este parinte al unui minor cetatean roman, acesta trebuie sa faca
dovada faptului ca minorul se afla in intretinere a sa sau ca exista obligatia platii pensiei de
intretinere, obligatie pe care strainul si -o indeplineste cu regularitate;
f. dovada detinerii legale a spatiului de locuit;
g. dovada asigurarii sociale de sanatate;
h. adeverinta medicala;
i. taxe.
adica la punctul e.,unde,daca cetateanul va plati o pensie alimentara in urma divortului,mama ar trebui sa dea o declaratie notariala prin care sa afirme ca isi indeplineste calitatea de tata,adica tot de ea ar depinde intr-un fel obtinerea permisului de sedere care va fi schimbat,deoarece cel anterior e eliberat pe casatorie,iar in momentul obtinerii actului de divort nu ar mai fi valabil si i se va acorda pentru reintregire de familie-copil.

ma insel oare?
1.multumesc pt raspunsuri,la venituri se calculeaza doar venitul meu sau si a persoanei cu care stau in casa(bunica)?
2.in cat tiimp se acorda avocatul din oficiu?
3.e vb de actul de identitate(cartea de rezidenta),si am inteles ca dupa obtinerea divortului,actul de rezidenta i se anuleaza si i se acorda 6 luni pt a-si clarifica situatia in romania,pentru minor poate obtine alta carte de rezidenta doar cu acordul meu,e adevarat?
el-cetatean egiptean cu rezidenta in romania,ea-cetatean roman,cu copil minor nascut in romania,ea -a cerut in aprilie 2011 divortul,a avut infatisare in decembrie 2011 la care el nu s-a prezentat,ea cerand desfacerea casatoriei pe multiple motive(violenta,inselat),incredintarea minorului si plata pensiei alimentare.urmatoarea infatisare in februarie 2012,prezentarea martorei(mama ei care a asistat lamai multe scene din viata lor),el amenintand ca ia copilul,fara stirea ei deja a obtinut duplicatul certificatului de nastere a copilului ,ea locuieste la bunica cu copilul insa nu are loc de munca(copilul are 2ani)insa familia o sustine financiar.
1.ce sanse ar avea el ca sa obtina la ambasada egiptului acte egiptene pentru minor cu care ar avea posibilitatea sa scoata minorul din tara fara voia mamei?
2.ce sanse ar avea el sa castige custodia copilului(el are loc de munca cu salar bunicel,viza ii expira peste 10 luni,are o amputatie de mana in urma unui accident de munca)
3.ea are neaparata nevoie de avocat?
4.ea ar putea obtine un avocat din oficiu?cat timp ar dura?la venituri se pune si pensia bunicii cu care locuieste?

multumesc,cu stima
da,am sa fac acest lucru cu ajutorul unui avocat.multumesc mult
multumesc tare mult pentru informatia data privitor la legea despre care nu stiam,adevarul este ca am fost complet dezinformata pana in prezent,multe persoane spunandu-mi ca trebuie sa calatoresc in egipt sa depun actele pentru divort in acelasi loc unde a fost efectuata casatoria,etc...inclusiv sotul meu spunandu-mi acest lucru(am impresia ca el are o temere la gandul divortului deoarece viza de sedere in romania ii va fi anulata si stie ca eu nu mi-as da acordul sa obtina o viza de sedere pentru copilul rezultat in romania).privitor la divort,copilul cu cine va ramane-mentionez ca avem o fetita de 9luni-?si alta intrebare: copilulului-cetatean roman fiind-i se pot inainta de catre tatal sau(cetatean egiptean)actele la ambasada egiptului pentru dobandirea cetateniei egiptene fara acordul mamei? am o problema,sotul mi-a luat pur-si-simplu certificatul de casatorie romanesc si certificatul de nastere al copilului,ar putea fara decizia mea sa faca ceva cu ele care ar periclita copilul,ma refer la faptul de a-l lua si l-ar duce in egipt?din cate stiu sotia unui prieten al sau din bucuresti lucreaza la ambasada egiptului....si cum exista atatea cazuri nefericite de rapire imi trec tot felul de ganduri prin minte...in acest caz ce m-ati sfatui sa fac?
cu tot respectul,am inteles ca aceasta casatorie se poate anula doar in locul in care a fost facuta deoarece este una islamica nicidecum in romania,doar dupa ce se obtine actul de divort egiptean,se va putea inainta procesul de anulare a certificatului de casatorie romanesc .
buna ziua,

as dori foarte mult sa stiu care ar fi demersurile unui divort intre un cetatean roman si un cetatean egiptean,casatoria este in rit islamic insa a fost inregistrata si in romania,detinand certificat romanesc de casatorie.in prezent ne aflam in romania,cetateanul egiptean detinand permis de rezidenta pe 2 ani,existand si un copil la mijloc,copil nascut in romania.am cerut informatii ambasadei egiptene din bucuresti insa domniile lor nu sunt in masura sa ma informeze.

va multumesc.cu multa stima