avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate Seashell

Activitate Seashell

NU doresc sa recuperez banii pe perioada cat copilul a stat la el! Doresc doar sa plateasca retroactiv din 11.2009 si pana in prezent.
Este neplata cu rea credinta, pentru ca are loc de munca bine platit, plus lucreaza si la negru. Stiu firma unde lucreaza cu carte de munca si am dovezi ca lucreaza la negru in constructii.
Multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua!
Am divortat la 1 aprilie 2010, instanta a hotarat ca tatal copilului meu sa plateasca pensie alimentara pentru copil incepand de la data depunerii actelor pentru divort.
Nu a platit niciodata nici un ban :(( Mentionez ca anul trecut 7 luni copilul a stat la el, eu fiind plecata din tara, si cazand de comun acord asupra acestui fapt. Dupa 7 luni la reintoarcerea mea in tara pentru ziua de nastere al copilului, l-a dat pe copil afara din casa, m-a sunat sa-l iau cu mine ca nu mai vrea sa-l tina. Am si dovada, emailul de la el, prin care ma anunta ca nu mai vrea copilul, promite ca imi plateste retroactiv toata datoria, plus cheltuielile de judecata, ce am castigat prin instanta.
De atunci au trecut aproape doua luni, dar nici urma de bani...
Eu am luat copilul cu mine in strainatate. As vrea sa-l oblig la plata pensiei alimentare si sa-l oblig sa plateasca si retroactiv!
Am inteles ca trebuie sa depun o plangere la politie sau la parchet, sau la un executor judecatoresc.Intrebarea mea este:
1.Daca o pot face cumva in asa fel sa nu trebuiasca sa ma intorc in tara pentru aceasta, sau se poate numai personal?
2.La orice sectie de politie din oras pot sa depun plangerea?
3.Trebuie sa am si avocat sau pot rezolva toate astea fara avocat?
Mentionez ca stiu adresa si locul de munca al fostului sot.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Multumesc pentru raspuns. Mai multe persoane mi-au spus ca politia nu se baga in astfel de cazuri...Nu stiu care-i adevarul....#-o
Va rog sa ne ajutati cu un sfat! Nu de mult timp am aflat ca o fosta colega a prietenei mele foloseste poza acesteia pe messenger si mai cine stie unde. Avem dovezi, si sotul prietenei a facut ID fals sa vada ce are de gand. Minte cu nerusinare in legatura cu identitatea ei, flirteaza cu toti barbatii....Prietenei mele ii este tare frica....Au mai fost cazuri cand femei au fost violate, batute pe strada pentru ca cineva le-a furat identitatea, le-a clonat profilul pe Facebook etc.
Va rugam sa ne ajutati, unde si cui sa ne adresam cu plangere????
Multumim
Inteleg dar el mi-a spus ca m-a dat in judecata pentru "Abandon minor in custodie" ceea ce este caz penal,si nu "Cerere de reincredintare minor". Niciodata nu a platit nimic pentru copil, deci eu ar trebui sa fiu cea care sa-l dea in judecata pentru neplata pensiei alimentare si prin aceasta abandonul propriului copil.
Revin iarasi cu probleme legate de fostul sot, si nevoia lui nebuna de a se razbuna.
In data de intai aprilie divortul a fost pronuntat, copilul minor mi-a fost incredintat mie. Am cerut cheltuieli de judecata si am castigat.A facut apel la hotarare si in data de 8 septembrie am avut termenul de judecata. Eu nu ma aflu din tara, nu am fost prezenta doar avocatul meu. Fostul sot a cerut recalcularea pensiei alimentare pt copil ( nu a platit niciodata nimic si a rezolvat cu un prieten sa fie angajat pe hartie cu 4 ore, sa plateasca minimum....:O... deci nu inteleg ce ar fi vrut sa i se recalculeze...), nu este de acord cu plata cheltuielilor de judecata. Instanta a refuzat toate acestea si am castigat procesul.
Pana aici totul e ok.
Azi am aflat ca a intentat proces impotriva mea "abandonul minorului in custodie" ceea ce este caz penal. Am fost socata. va spun de ce. Eu am lucrat in invatama nt, plus am avut alte joburi mici sa-mi pot intretine copilul, sa platesc chiria si amd.
Cand am aflat ca ni se micsoreaza salariile cu 25 % stiam ca nu ma mai pot intretine in viitor. Dupa ce am discutat mult cu copilul pe aceasta tema (are 15 ani) am hotarat sa incerc sa plec in strainatate, avand posibilitatea sa castig niste bani cu bunavointa si ajutorul unor prieteni excelenti. Am cerut parerea copilului daca ar dori sa vina cu mine in cazul in care tatal lui isi da acordul. A zis ca mai bine sta cu bunica si tata decat sa plece intr-o tara straina unde nu cunoaste limba, nu are prieteni. Eram in dilema foarte mare. Copilul este si a fost intotdeauna primul pentru mine. Am cerut parea fostului sot. El a fost de acord sa stea copilul le el un an. Mi-am luat concediu fara plata un an, si am plecat, copilul a ramas la tatal lui.
Mentionez ca vorbim in fiecare zi, ii trimit bani, i-am platit o saptamana de vacanta aici cu mine si o prietena de-a mea, tin legatura cu scoala si avem o legatura extraordinara. I-am explicat situatia inainte sa plec, sa nu cumva sa creada ca il abandonez. Poate sa vina oricand cu mine, are unde si ne vom descurca. A inteles. Ma doare mult ca trebuia sa-l las acolo dar decat sa sufere de lipsuri si eu sa ma chinuiesc sa lucrez zi si noapte am preferat sa sacrific un an poate doi din viata dar sa-i asigur ceva mai mult dupa aceea.:(( Poate trebuia sa-l fortez sa vina cu mine, dar nu mai e un copil mic, pe care sa-l iau de mana si sa-l trag dupa mine. Pentru mine cel mai important e ca el sa fie fericit. tatal lui se comporta bine cu el, la fel si bunica. Dar pe mine ma urasc, ma vorbesc urat fata de el, si il doare.
I-am spus ce acuzatie imi aduce tatal lui in instanta, I-am explicat situatia, ca trebuie sa mearga iar la tribunal sa spuna cu cine vrea si de ce. Cand am avut procesul cu divortul m-a ales pe mine fara doar si poate si mi-a spus ca sia cum o sa faca la fel pt ca el stie adevaratele motive. El este cel mai bun martor al meu cat am suferit din cauza tatalui lui, le-a vazut pe toate din pacate.
Nevoia oarba de razbunare il face acum sa ma poarte prin tribunal, politie, sa-si poarte copilul prin tribunal, sa ne umileasca si mai mult.#-o:((
Eu sunt o persoana respectata, nu avut probleme cu nimeni, am lucrat de cand ma stiu, am avut grija de copilul meu, i-am acordat tot timpul meu si toata dragostea mea.
Nu stiu ce sanse are sa castige:( Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac? Trebuie sa ma intorc in tara? O sa murim de foame...
Nu cred ca-l pot convinge sa renunte, copilul a spus ca o sa incerce el, dar nu as vrea sa il implic in aceasta treaba urata....:((
Sper sa ma puteti ajuta cu sfaturi bune.
Multumesc.
Multumesc mult pentru ajutor! =D>
Buna ziua! Sunt divortata, dar divortul inca nu este definitiv si irevocabil. Copilul meu de 15 ani vrea sa mearga in excursie cu scoala. El se afla in tara cu tatal lui, eu ma aflu in strainatate. Cum imi pot da acordul sa iasa din tara fara sa fiu nevoita sa ma intorc in tara numai pentru a rezolva aceasta situatie?
Multumesc
Răspuns la discuția Adeverinta de celibat
Sa platesc un avocat pe langa avocatul meu? Nu mai inteleg nimic#-o...
Problema este ca eu nu sunt in tara. Daca m-as duce acasa unde as putea sa ma interesez ( in afara de avocatul meu ) ? As putea sa fac rost eu fara avocat de aceasta adeverinta???#-o:(
Răspuns la discuția Adeverinta de celibat
Nu mai stiu care este adevarul#-o. Avocatul care ma va reprezenta la tribunal spune ca nu pot obtine adeverinta numai cand cazul va fi inchis. Adica dosarul complet. Degeaba ca el a contestat numai partea cu cheltuielile de judecata si custodie...divortul nu poate fi definitiv si irevocabil #-o
:((