avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Activitate inginerautocad

Activitate inginerautocad

Deoarece legile s-au mai schimbat de cand m-am pensionat pentru limita de varsta ( in august 2016 ) intreb :
1 - acum , ca pensionar pt. limita de varsta , am voie sa ma angajez si sa pastrez si pensia?
2 - daca ” da ” ce fel de contract de angajare sau colaborare sau alte forme imi sunt permise ?
3 - daca ” da ” atunci noul angajator este obligat sa treaca in cartea mea de munca si deci sa ma declare la fortele de munca (nu stiu daca m-am exprimat corect) ?
4 - daca ma angajez insa angajatorul nu ma declara dar , totusi imi da adeverinta ca am lucrat la compania lui pe perioada cutare......pana la cutare mi se va lua in considerare acea adeverinta la recalcularea pensiei pt. limita de varsta ?
Multumesc pentru raspunsuri.........Stima
”In ce priveste onorariul, trebuia sa intrebati inainte cat va taxeaza, taxare care s-a facut raporat la valoarea casei” = asa am facut : i-am spus clar ca taxele de notar trebuia(dupa parerea mea)sa le raporteze la valoarea locuintei din grilele oficiale de preturi ale locuintelor(se gasesc pe net) si nu la valoarea declarata de noi la notar ca pret de vanzare .....pentru ca daca stiam puteam sa declar la notar o valoare mai mica,sub valoarea din grilele oficiale.................ma rog acum deja ” am pus-o ” ..................nu mai am ce face .............renunt la orice reactie ca deja sunt zapacit de cate acte am semnat......................consider totul incheiat si accept resemnarea.............merg mai departe...........ca vreau sa ”prind” si 80 ani...............in curand ....................sanatate tuturora.................
Mersi...............Respectele mele tuturora................
Mersi
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pt . raspuns.................La 1) suntem 2 cumparatori(eu si fata mea) deci notarul ar trebui sa fie obligat de lege sa ne dea noua 2 dosare complete si identice (1 pt mine si al doilea pt fata) ca de-aia m-a excrocat cu taxe notariale de 3500 lei (basca 2500 lei cu care l-a taxat pe vanzator)............O sa-l dau in judecata indiferent cat ma costa si-l reclam si la Camera Notarilor Publici si la Politie si la Fiscul de care apartine si unde se mai poate si voi cere si daune materiale si morale de o sa-l ” usuce la punga ” si la 2) nu ar trebui ca faza cu ” Notarul la care veți perfecta vânzarea va solicita pe numele sau un extras de carte funciara pentru autentificare ” sa fie obligatoriu parcursa deja de notar fara sa mai fiu eu nevoit sa ma deplasez la el ( ca si asa sunt schiop ) ca sa-i cer lui sa ceara extras de carte funciara?..............ce tara e asta in care notarul calca in picioare si excrocheaza banditeste clientul care saracul nu cunoaste legile ?
Am cumparat impreuna cu fata mea majora o locuinta.Acte perfectate la notar si totul OK.Am primit de la notar doar 1 dosar care a ramas la fata care acum a plecat din Romania .Eu nu mai am nici un act.Intreb :
1) daca cer la notar sa-mi dea si mie o copie a dosarului acesta este obligat sa-mi dea ?
2) cum pot dovedi ca notarul a ”deblocat” cadastrul locuintei daca vrem sa vindem locuinata?
Multumesc
Răspuns la discuția Am economisit.
Deci dupa DV orice salariat cu carte de munca si apoi pensionat TREBUIE sa-si justifice agoniseala la un moment dat chiar daca agoniseala nu depaseste suma salariilor de incadrare + suma pensiilor trecute in cartea de munca ?
( Subliniez ca toate cheltuielile necesare mie traiului zilnic in toti cei 50 ani de activitate salariala si pensionariat NU depasesc 10% din suma salariilor de incadrare + suma pensiilor trecute in cartea de munca deoarece tot timpul nu am mancat decat iaurt cu paine,nu m-am tinut de petreceri,de lux,de femei,de cumparaturi inutile,deci acestea sunt motivele pentru care am strans suma de bani ).........Si pana la urma nu exista nici o lege ( si daca ar exista ar fi o ticalosie comunista romaneasca ) care sa ma oblige sa-mi justific cheltuielile si agoniselile zilnice ........Si in fata cui ? ..........Dar ce?.....Suntem slugi?.........Banii mei castigati CINSTIT sunt numai ai mei fara sa fiu nevoit sa-i justific in fata cuiva..............GATA : ” am zis
Discuție Am economisit.
Toata viata am economisit si acum am in casa vreo 70.000 euro cash.
Intreb : sunt obligat sa JUSTIFIC acum sau in viitor provenienta lor ?.......
si cum ?...........mentionez ca am toate chitantele de achizitionare a
valutei de la diversele banci (numai de la banci) dar pe chitante
bancile NU au vrut sa treaca SERIILE bancnotelor...........Multumesc pentru raspuns.
18 - 09 - 2023
Scriu la rugamintea unui vecin de 69 ani care si-a prelungit valabilitatea permisului auto romanesc acum 5 zile si care este panicat pt.ca a aflat ca dupa 80 ani nu va mai putea prelungi valabilitatea permisului.Necunoscand legile solicit un raspuns conf. legilor in vigoare la ora actuala ( 22.06.2020 ) :
1 - care este valabilitatea permisului in functie de varsta?
2 - vi se pare corect ca peste o anumita varsta,sa nu mai am dreptul sa conduc masina chiar daca nu am antecedente ( accidente ) ?
Multumesc anticipat...............Stima.
Pe 05.01.2020 am circulat prin centrul Bucurestiului cu masina euro3.Intrebare : daca am fost "prins" de camerele video prin centru sunt amendat sau NU?.........legea NU e clara pt ca se spune ca a intrat in vigoare din ianuarie dar se aplica din martie 2020...........adica daca am fost "prins" de camerele video sunt amendat iar amenda NU vine imediat ci tocmai in martie sau NU VOI FI AMENDAT DELOC daca am fost "prins" de camerele video...........Multumesc mult pt parerile competente pe care , sper , le voi primi aici.