avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate A_NKA

Activitate A_NKA

Răspuns la discuția Desfiintare PFA
Dar eu nu sunt inscrisa la ORC. Eu am autorizatie de la MJ si am CIF de la Finante. Atat. In acest caz ce trebuie sa fac pentru suspendare sau desfiintare?
Multumesc!
Discuție Desfiintare PFA
Ce trebuie sa fac pentru suspendarea activitatii ca PFA?Trebuie platite ceva taxe? Daca se suspenda activitatea se pierde si autorizatia?
Răspuns la discuția PFA-nelamurire
Multumesc !
Ce trebuie sa fac pentru suspendarea activitatii?Trebuie platite ceva taxe? Daca se suspenda activitatea se pierde si autorizatia?
Discuție PFA-nelamurire

Sunt PFA si in luna iulie nu am avut niciun venit. Pot sa trimit acea notificare cu venit 0 prin posta? Aceeasi notificare pot sa o trimit si la pensii si la somaj si la sanatate?
In cazul in care nu realizez niciun venit nici luna urmatoare mai trebuie sa mai trimit notificari sau in luna in care voi realiza venituri voi depune declaratii?
Eu nu prea inteleg diferenta intre activitate dependenta si independenta.Sunt traducator autorizat si pana acum treceam pe declaratii activitate independenta.Nu lucrez pentru nicio firma, ci fac traduceri ocazionale.Anul trecut am avut venituri doar in doua luni. In cazul acesta eu intru in categoria celor care trebuie sa plateasca aceste contributii?Mentionez ca sunt si salariata cu norma intreaga la o institutie care nu are legatura cu traducerile.
Multumesc!


Sunt PFA si in luna iulie nu am avut niciun venit. Pot sa trimit acea notificare cu venit 0 prin posta? Aceeasi notificare pot sa o trimit si la pensii si la somaj si la sanatate?
In cazul in care nu realizez niciun venit nici luna urmatoare mai trebuie sa mai trimit notificari sau in luna in care voi realiza venituri voi depune declaratii?
Eu nu prea inteleg diferenta intre activitate dependenta si independenta.Sunt traducator autorizat si pana acum treceam pe declaratii activitate independenta.Nu lucrez pentru nicio firma, ci fac traduceri ocazionale.Anul trecut am avut venituri doar in doua luni. In cazul acesta eu intru in categoria celor care trebuie sa plateasca aceste contributii?
Multumesc!
Răspuns la discuția Autorizatii de functionare
Multumesc mult!
Răspuns la discuția import Turcia
Multumesc!
Discuție import Turcia
Buna ziua! Ma intereseaza ce taxe trebuie sa plateasca o firma pentru import haine Turcia.In afara de tva 24% se mai plateste ceva? Se poate aduce marfa cu autocarul?Ce acte sunt necesare?Multumesc!
Răspuns la discuția Schimbare sediu social
Va multumesc mult!
Mai am o intrebare...Ce autorizatii si de unde trebuie solicitate?Mentionez ca firma nu are nevoie de autorizatii speciale.
La infiintarea unei firme ce autorizatii trebuie solicitate?
Autorizatia sanitara, de mediu, veterinara si de protectia muncii se solicita de la onrc si prin certificatul constatator eliberat de acestia inseamna ca esti autorizat sau trebuie sa mai ceri si de la organele emitente aceste autorizatii?Mentionez ca firma nu desfasoara activitati ce presupun autorizatii speciale.