avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate apaminerala

Activitate apaminerala

Buna ziua
Am o angajata si eu care e asigurata la casa opsnaj doar ca nu am selectat casa opsnaj in D112 pana acum,,...cum sa rectific, trimit rectificativa la d112 de anul trecut din iulie??
Va multumesc!
Răspuns la discuția POPRIRE
Va multumesc frumos pt raspuns.

Am fost nevoiti sa achitam suma pt ca banca nu ne mai elibera BO/CEC-uri.
Am trimis pe posta cu confirmare de primire o adresa in care am aratat cum mi-ati sugerat, faptul ca nu am primit niciun titlu executoriu anterior popririi, ca am efectuat o plata a carei destinatie ne este necunoscuta si prin urmare o consider o decontare din operatii in curs de clarificare si am solicitat sa stim care este temeiul legal din titlul executoriu. Am trimis adresa pt ca oricum nu pot inregistra in contabilitate o suma fara document justificativ. Si nu pot inregistra numai asa ca-mi zice telefonic unu sau altul de la AVAS ca "trebuie" platitt. Adica totusi, ce stinge plata??
Da, creantei pe care o detine AVAS ii este aplicabila OUG 51/1998.
Si casa de sanatate zice ca sunt penalitati din 1998-2003 iar un dnul. de la AVAS a zis sa scriu pe ordinul de plata : DEBITE!!:Ori la noi in contabilitate nu figureaza debite nestinse la casa de sanatate, daramite din 1198-2003...:D



Astept raspunsul lor, nu stiu , daca se mai poate rezolva ceva sau suma e "pierduta"...
Discuție POPRIRE
Buna tuturor

Sunt noua pe forum si va comunic problema pe care am intampinat-o ..poate mai sunt patiti ca mine...

Se pune o poprire pe contul bancar al unui SRL de catre AVAS. Aflu ca cei de le casa de sanatate au cesionat toate creantele catre AVAS iar AVAS, fara sa notifice, popresc contul bancar al firmei. Cei de la Casa de sanatate spun ca e vorba de penalitati si majorari care vin din anii 1998-2003. Eu stiu ca se prescriu datoriile peste 5 ani.
Daca ma puteti ajuta cu vreo baza legala si eventual cum sa contest poprirea din banca. Fac adresa cui, la casa de sanatate sau la AVAS?
Cei de la banca nu elibereaza BO/CEC-uri cat timp am poprirea. Ce fac?O firma care nu poate lucra cu BO/CEC e moarta...
De ce nu ne-au poprit contul in perioada cand s-au inregistrat penalitatile: 1998-2003? Mai au ei vreun drept dupa 10-12 ani sa vina sa zica sa platesc...nici nu stiu ce, ca nici o foaie de calculatie nu am primit de la ei sa stiu ce reprezinta suma. Asa cum fac finantele , in prezent: ai intarziere 10 zile d ela scadenta, procentul care se aplica este atat, la suma "X" si penalitatea e "Y". Nu, cei de la casa de sanatate...nicio calculatie.....AVAS-ul nu notifica.

Ce au facut institutiile statului pana acum (casa de sanatate)? Au dormit in papucii statului!

Va rog sa ma indrumati cum sa fac. Daca platesc poprirea acum (am nevoie de BO+CEC-uri) si in acelasi timp fac adresa de contestatie catre ei , e posibil sa primesc inapoi suma platita?
Ati mai avut careva cazuri similare...

O zi buna si multumesc!