avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate Adyna2010

Activitate Adyna2010

Discuție Infintare PFA
Buna ziua,

As dori sa infintez un PFA,dar nu stiu ce conditii trebuiesc indeplinite si nici de ce acte am nevoie.As dori sa-mi infintez o firma de organizare evenimente.
Ma puteti ajuta cu un sfat?Aveti idee cam cat costa infintarea PFA-ului?

Va multumesc mult.
Buna,

As dori sa stiu daca am dreptul la somaj,ce suma si pe ce perioada,avand in vedere ca sunt angajata din 2004,ultimi 2 ani fiind de concediu de maternitate.Salariul pe cartea de munca fiind de 2000 ron.In aceste conditii somajul va fi tot de 450 ron?Perioada in care beneficiez de somaj este de 9 luni?(in prezent lucrez).

Multumesc mult!
Aveti idee cam cat ma costa un contract de vanzare cumparare?B-)

Multumesc mult!
Multumesc mult pentru raspunsuri!
La contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere,ne luam angajamentul ca vom avea grija de el cat este in viata,nu?Acesta nu poate fi atacat in instanta gen donatie mascata,nu?

Multumesc,
Adyna
Buna ziua,

Suntem intr-o situatie delicata si ne-ar prinde tare bine un sfat.
Sotul meu a construit o casa in curtea bunicilor,acestia vor sa imparta curtea in doua,pe numele sotului si al fratelui sau (nu doreste sa-i dea socrului meu pe numele lui deoarece acesta are un copil din flori).Intrebarea mea este cum ar fi mai bine,sa-i dea vanzare-cumparare,donatie sau testament?Daca-i face testament sau donatie poate fi atacat mai tarziu in instanta de celalalt copil al socrului meu?Aveti idee cam care este diferenta de pret dintre aceste contracte?Bunicului dorea contract de donatie sau testament ca sunt mai ok la pret dar nu stiu cat sunt de sigure!!
Va multumesc tare mult!