avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta gavril

Activitate nicoleta gavril

scuze pentru*v-a*. luati-l ca pe un va fara cratima!!:sorry:
pai declaratia nu a fost facuta de catre fiu, acesta fiind minor -protejat de autoritatea tutelara-si fiind proprietarul de drept al locuintei. a fost facuta de tataL- care are uzufruc-viager. Deci ce sa inteleg ca se v-a anula contractul de vanzare cumparare ...,sau contractul de uzufruct viager?
mi mi se pare ca atunci cand te intreaba notarul daca esti casatorit, sa -ti aduci aminte de starea civila si sa o recunosti .:) La ce va referiti cand spuneti *alte efecte decat cele legale*? Si care este pedeapsa pentru uz de fals? Multumesc frumos!
Buna ziua! stie cineva ce repercursiuni poata sa aiba o declaratie falsa intr-un act de vanzare cumparare? mai exact...,cumparatorul este fiul si tatal,tatal are uzufruct viager dar nu a declarat la notar ca este casatorit . ce i se poate intampla daca se descopera ca a declarat o alta stare civila? deci proprietarul este fiul si doar fiul.Multumesc frumos!
din cate stiu eu ...in lege scrie ca nu este obligatoriu sa fi luat licenta sau nu...,de aceea nu am mentionat acest lucru.
Da, e buna ideea...asa am facut cu privire la asigurarea de sanatate ,am fost la BIROUL JURIDIC si chiar am dat de cineva foarte bine pregatit si binevoitor. Multumesc frumos! O sa va tin la curent cu ce am rezolvat,poate se vor confrunta si alte persoane cu o situatie asemanatoare.
Multumesc pentru sugestii,domnule Valeriu! o sa incerc ceea ce mi ati spus. ma gandesc ca si daca ar fi asa-adica sa fie anul scolar incheiat in august - tot as reusi sa fac ceva ,deoarece din cate am inteles sunt acoperita inca 60 de zile de la incetarea facultatii (asta insemnand august ,septembrie) dupa care eventual sa fac ceva ...,sa mi platesc contributiile din buzunar ...,etc.Am trecut putin si am discutat cu cineva si de la la AJPI,dar la aceste informatii -desi avem dreptul- se pare ca nu reusim sa ajungem ori pentru ca nu *mergem prin cineva* ,ori sunt poate prea slab pregatiti si nu stiu sa acorde consultanta. Dar....,nu ma las! Oricum ma bucur ca sunt oameni care mai dau sfaturi si se implica in a acorda ajutor celor aflati in *bezna*. Va multumesc si daca mai aveti vreo idee astept sa mi-o impartasiti!
buna seara! imi doresc tare sa ma lumineze cineva....,pt. ca cei de la directia de munca m-au bagat in ceata. Am terminat facultatea de stat la zi,dandu/mi ultimile 3 examene in septembrie din cauza problemelor de sanatate-am o sarcina cu probleme. trebuie sa nasc in noiembrie ,situatia scolara incheindu-mi-se dupa sustinerea ultimelor examene din septembrie,adica in data de 1 octombrie figurez ca promovata in anul terminal ramanand sa-mi sustin licenta in februarie. de ce mi au zis cei de la directia de munca ca nu pot sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului deoarece anul scolar se termina in iulie?
eu in iulie nu figuram ca si promovata?! cum trebuie sa fac? ajutati-ma va rog! multumesc!
din cate stiu eu,si dupa cum m-am informat faptul ca am urmat o facultate la zi imi permite sa beneficiez de indemnizatia de cresterea copilului. deci voi avea un venit minim.
eu dupa cum m-am informat o sa pot beneficia de indemnizatia de cresterea copilului.