avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate ANCA-ELENA

Activitate ANCA-ELENA

Răspuns la discuția Reducere vârsta pensionare
Societatea se regaseste in anexa 3 dar vechimea la soc asta este de 16 ani diferența pana la 29 cuprinde aceeași grupa 1 dar la alte soc in cazul asta poate soc respective s-au desfiintat si nu se regăsesc in anexa 3 contează adev de la ultimul loc de munca?
Buna seara pentru o vechime de 29 de ani de munca ca docher vârsta actuala 51 de ani, sex M, se poate ieși la pensie pentru limita de vârsta la 52 de ani având in vedere ca postul este incadrat la conditii speciale de munca cf anexei 2 din legea pensiilor? Multumesc
buna seara, sunt un locatar intr-un bloc cu datorii si am hotarat cu vecinii de pe scara mea sa ne separam de celelalte scari si sa ne facem asociatie separata care sunt etapele in acest sens va rog sa ms ajutati,prin impartirea datoriilor si preluarea lor in cuantumul cuvenit ne putem separa, va rog sa-mi spuneti etapele legale . multumesc seara buna
Discuție inchidere srl
buna seara , va rog un mic ajutor doresc sa inchid societatea pe care o administrez impreuna si prietenul meu, nu avem datorii la fisc, am platit absolut tot ce era de platit vreau sa stiu care sunt pasii cu onrc dar si cu anaf, este adevarat ca anaful va efectua control de fond la inchiderea unei societati ?
buna seara tuturor va rog mult imi puteti deslusi urmatoarea sentinta pentru fosta administratora de bloc. care este urmatoarea:

Solutie: În baza art.2151 alin.1 Cod penal, cu aplicarea art.41 alin.2 C.pen. pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare, condamnă pe inculpata NICULAE CORNELIA la o pedeapsă de 2 (doi) ani închisoare. În baza art.291 C.pen., cu aplicarea art.41 alin.2 C.pen. pentru săvârşirea infracţiunii de uz de fals, condamnă inculpata NICULAE CORNELIA la o pedeapsă de 1(unu) an închisaore. În baza art.33 lit.a şi art.34 lit.b C.pen. contopeşte pedepsele aplicate, în final va condamna inculpata NICULAE CORNELIA la pedeapsa cea mai grea, aceea de 2 (doi) ani închisoare. În baza art. 81 Cod penal, suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicată inculpatei NICULAE CORNELIA pe o durată de 4 ani, termen de încercare stabilit în condiţiile art. 82 Cod penal. În baza art.71 C.pen. interzice inculpatei drepturile prevăzute de art.64 lit.a, teza a 2-a şi b C.pen. şi în baza art.71 alin.5 C.pen. suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei. În baza art. 359 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal privitor la revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei, aspecte ce se vor comunica în scris acesteia. Admite, acţiunea civilă formulată de partea civilă Asociaţia de Proprietari nr.777 Constanţa. În baza art. 14 şi art. 346 Cod procedură penală raportat la art. 998 şi art.999 Cod civil, obligă pe inculpata NICULAE CORNELIA la plata sumei de 34.459,49 lei daune materiale către partea civilă Asociaţia de Proprietari nr.777 Constanţa. În baza art.193 C.pr.pen. obligă inculpata NICULAE CONELIA la plata sumei de 1.500 lei cheltuieli judiciare, reprezentând onorariu apărător către Asociaţia de Proprietari nr.777 Constanţa. În baza art. 191 alin.1 Cod procedură penală obligă inculpata NICULAE CONELIA la plata sumei de 2.340 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare pentru părţile prezente şi de la comunicare pentru cele lipsă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 03.06.2011.
nu vreau sa o sanctioneze neaparat vrrau sa constate lipsa litigiilor ca sa am proba in instanta si daca vrea sa fie intradevar scutita la calcura pe viitor sa aiba temei legal , adik sa-i puna sigiliile si atunci rezolvam problema toata lumea e impacata
ma gandesc sa refac calculul incalzirii pe scara respectiva pe perioada in care a consumat fraudulos si sa il obligam la plata. nu mi se pare un calcul greu daca exista facturile la anexa se vede pe gica respectiv scariii valoarea facturii care s-a impartit la total metri utili din scara respectiva , diminuati cu suprafata debransata a doamnei si refacem prin adaugarea acelor metrii si vedem cu cat a pagubit vecinii vi se pare corecta ideea mea?
buna seara am si eu o intrebare , recent am efectuat un control la un proprietar care pretindea ca este debransat si am constatat ca in ciuda faptului ca prezenta un proces verbal de debransare la 2 din incaperile imobilului , nu prezenta sigilii la elementele de legatura intre coloanele verticale si corpul de incalzire
Am consemnat asta intr-un proces verbal si acum vrem sa anuntam radetul intrucat vrem sa vedem daca procese verbale sunt reale intrucat respectiva lucreaza la radet si poate le-a eliberat pe sub mana, si deasemenea vrem sa le solicitam sa vina la fata locului sa constate lipsa sigiliilor, iar asociatia doreste sa actioneze in instanta proprietarul pentru consum fraudulos de energie termica si aducerea unu prejudiciu locatarilor de pe scara respectiva intrucat nu sunt repartitoare si fatura se imparte la total metrii utili . va rog un sfat multumesc
buna ziua, as vrea sa stiu daca este valabil modul de calcul privind plata unui procent de 30% respectiv 50% din valoarea utila a unui imobil debransat. in cazul in care e debransat doar la 2 camere se calc raportat la suprafata respectivelor camere.
As vrea sa imi spuneti documentul oficial in care se specifica asta. va multumesc
asociatia nu are conturi nu are nimik ce poate fi executat, fosta administrator incearca sa ma sperie ca sa renunt si sa uit de expertiza ca sa nju ajunga in instanta intrebarea mea era alta pot sa raspund pentru asociatie in ideea in care locatarii nu sutn de acord cu plata salariilor?