avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate carmen peniuc

Activitate carmen peniuc

Discuție Abuzuri ENEL
Ma numesc C.P. si doresc sa va semnalez pe scurt o situatie, probabil recurenta, generata de ENEL si careia trebuie sa-i faca fata mama mea, C.T., pensionara, domiciliata in Bucuresti.
Apelez la consultanta si expertiza dumneavoastra in speranta ca voi putea solutiona legal aceasta problema.
In luna iunie a.c. C. T. primeste factura ENEL in care sunt inscrise suma de plata pentru luna respectiva si o extra suma de aproximativ 1300 lei reprezentand o pretinsa diferenta intre indexul pana la care s-a efectuat plata si un index care s-a citit la schimbarea contorului. La schimbarea contorului C. T. nu a fost de fata, iar operatorul a semnat in fals procesul verbal de schimbare a acestuia. Mentionez ca schimbarea a avut loc in luna august 2010.
Fata de aceasta situatie, C. T. solicita audienta la ENEL unde i se spune ca este buna de plata. Speriata, mama achita jumatate din suma, 600 lei. In data de 4 iunie inregistreaza la sediul ENEL o reclamatie la care nu primeste raspuns in termenul legal de 30 zile. Depune o a doua reclamatie in luna august, la care i se raspunde ca situatia este data spre analizare. In toata aceasta perioada, in facturile ENEL apar penalitati la suma ramasa de plata; mama suna la ENEL unde functionarul spune ca nu trebuie sa plateasca penalitati pana la sosirea unui raspuns oficial la reclamatie. Agentia de Protectie a Consumatorului ii raspunde ca nu poate interveni pana la primirea raspunsului oficial de la ENEL.
La ultima factura, ENEL ataseaza o scrisoare prin care o ameninta sa plateasca penalitatile respective in valoare de aproximativ 13 lei, in caz contrar urmand sa i se intrerupa furnizarea energiei electrice. Mama plateste si de data aceasta penalitatile, dar ne intrebam in ce masura poate lua sfarsit aceasta situatie absurda prin care o pensionara este hartuita si umilita.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.
Cu stima,
C.P.

[EDITAT - e de preferat sa nu va dati numele, multumesc pentru intelegere]
Intrucat nu pot obtine explicatii pertinente din partea celor carora m-am adresat, va rog sa-mi clarificati urmatoarele aspecte:
-ca traducator autorizat MJ, deci profesie liberala, cu contract prestari servicii catre o firma straina, platita lunar pe factura, trebuie sa platesc contributiile CAS, CASS si somaj?
- Daca da, care este baza de calcul pentru plata acestora?
Cu multumiri,
Carmen Peniuc
Discuție traducator pfa
In situatia in care sunt angajata la o societate unde mi se platesc taxele aferente salariului si efectuez traduceri ca PFA pentru o alta companie unde sunt platita pe factura, mi se mai retin CAS si CASS la compania unde facturez serviciile in conformitate cu noua OUG ?