avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate oanaly

Activitate oanaly

Răspuns la discuția Admitere barou 2014
lavinia1986 a scris:

Cu grila aceea a fost la fel pentru toata lumea.Au venit in mijlocul examenului cu "dispozitii oficiale de la Bucuresti".Imi venea sa vomit cand ii auzeam,la propriu...Plus ca nu ne-au lasat sa ne luam foile cu subiectele...trebuia sa stam pana la ora 3 sa le luam.Pana atunci isi faceau supa pe ele.Si la ora 3 trebuia sa stai acolo ca si tiganii la usa cortului sa asculti cand ti se striga numele din n sute de oameni.Asa ceva!!!!Dar asa ceva!!!Si ni se spunea in sala,cand toti le sareau in cap supraveghetorilor ca asa ceva nu e posibil, ca "bucurati-va ca vi se acorda si aceasta posibilitate".Adica...poftim?????? Astia se cred un fel de Dumnezeu care ne fac noua niste favoruri extraordinare.



Lavinia, pe voi macar v-a strigat cineva, noua insa, ne-au pus grilele in cutii, repartizate pe sali si ni le-au lasat pe jos in curtea facultatii, sa ne strangem ca porcii la troc, sa ne calcam pe picioare gasindu-ne grilele. Plus ca ne-au tratat ca pe niste instrumente de facut bani (din taxa), mi se pare culmea NESIMTIRII si RUSINII sa nu-ti permita sa bei o gura de apa in timpul examenului si sa nu te lase sa mergi macar o data la baie pt satisfacerea nevoilor fiziologice.
Imi vine sa vars cand ma gandesc ca acesti oameni sunt cei care ne examineaza....
RUSINE LOR ca se preteaza la asa ceva!!!!!!
Răspuns la discuția Admitere barou 2014

Multumesc mult, m-am lamurit acum. Nu-mi mai aminteam cum se impart intre colat priv si ascend priv.



mirei2012 a scris:

Mostenesc asc priv si colat priv..rezulta ca Ss va primi 1/3 din mostenire.

Existand un singur parinte care mosteneste intre asc si colaterali se imparte astfel:
1/4 revine mamei iar 3/4 surorii...aceste 2 fractii se raporteaza la 2/3 ceea ce a ramas din mostenire dupa atribuirea cotei sostiei supravietuitoare

atunci:

Ss = 1/3
Mama = 1/4x2/3 = 1/6
Sora = 3/4x2/3= 1/2

rapuns ac


Răspuns la discuția Admitere barou 2014
In cazul in care mostenirea legala se imparte intre sotia supravietuitoare, mama defunctului si o sora a defunctului

a. Mama defunctului va culege 1/6 din mostenire
b. Fiecare va culege 1/3 din mostenire
c. Sora defunctului va culege 1/2 din mostenire.

va rog motivati rasp! E grila de la INM, insa eu nu mai inteleg nimic...
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
hey, stie cineva cand se vor publica listele cu locatiile, salile de examen, ora inceperii?
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Contractele de pe ce carte le invatati? In afara de cod :)
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
bogdanradu a scris:

oanaly a scris:

Salutare, am si eu cateva nelamuriri:
- lTeoria generala a obligatiilor, mai exact " termenul suplimentar de executare" la ce articol din Cod il gasesc?
Eu invat dintr-o carte de Corneliu Barsan, editia 2002 , aducand notiunile la zi din Cod, insa nu gasesc acel subiect din tematica nici colo nici colo.

Multumesc si spor la invatat!


Buna ziua!
Termenul suplimentar de executare face parte din capitolul dedicat remediilor neexecutarii contractului. Desi el nu se regaseste nominal in enumerarea de la art. 1516 Cod civil este o conditie prealabila a invocarii celorlalte remedii. Vezi art.1521 - art. 1526 Cod civil.



Multumesc foarte mult pt raspuns. Avand foarte putin timp la dispozitie si multa materie, incerc sa invat strict dupa tematica ( unde mi-e greu sa inteleg, cites suplimentar) si recunosc, ca nu am luat in calcul punerea in intarziere a debitorului, unde se gasesc info ref la termenul suplimentar.



Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Salutare, am si eu cateva nelamuriri:
- lTeoria generala a obligatiilor, mai exact " termenul suplimentar de executare" la ce articol din Cod il gasesc?
Eu invat dintr-o carte de Corneliu Barsan, editia 2002 , aducand notiunile la zi din Cod, insa nu gasesc acel subiect din tematica nici colo nici colo.

Multumesc si spor la invatat!
As dori sa stiu daca termenul de recurs este de 10 zile lucratoare sau calendaristice.
Va multumesc anticipat pt raspunsuri!
Multumesc mult pt raspuns!
tudorvaleriu a scris:

1. Nu sunteti obligata sa va luati concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) daca sanatatea dvs. si a copilului permit aceasta.
2. Dar in CCC puteti intra numai dupa a 42-a zi de la nasterea copilului.



Multumesc foarte mult pt raspunsuri.
O sa-mi iau cele 42 zile de CM, ca sa primesc cei 85%, cu care imi voi achita impozitul pe salariu si dupa cele 42 de zile, voi intra in CCC.
E ok cum as vrea sa procedez?