avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate ADELA.B

Activitate ADELA.B

Răspuns la discuția ASIGURAREA LOCUINTEI
Multumesc pentru raspuns
Buna seara,

o prietena de-a mea a avut un incident anul trecut in luna iulie si anume ca i-a luat foc niste anexe din curte si totodata a ars si la vecina de langa ea o magazie ,lemne de foc si o parte dintr-un acoperis si o masina de spalat .
au fost chemati pompierii ,s-a stins focul, iar prietena s-a oferit sa-i repare vecinei cele arse insa aceasta a refuzat zicand ca ea v-a apela la firma de asigurari la care si-a asigurat casa .
toate bune si frumoase ,prietena si-a reparat cele distruse ,vecina a chemat firma de asigurari care au despagubit-o .
zilele astea prietena a primiit de la firma de asigurari la care vecina era asigurata o adresa prin care i se cerea sa plateasca suma de 9000 lei in termen de 15 zile ,suma reprezentand suma desbagubita si daca nu plateste o da in judecata ,daune morale,dobanzi etc .
specific ca ea nu are acesti bani si mai ales in 15 zile .
deci trec 10 luni de zile pana i se cer acesti bani ,plus ca ea nu a fost chemata in momentul cand acestia au evaluat distrugerile ,nu i se prezinta un deviz ,nu i se prezinta cu dovezi cele distruse de foc si de unde provine aceasta suma .
va rog sa -mi dati un raspuns ce este de facut si de ce mai platim asigurari daca ei incearca sa recupereze banii ,care sunt de fapt rostul acestor asigurari si ce sanse are in eventualul unui proces .

(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului forumului. Multumesc)
Răspuns la discuția DEZBATERE MOSTENIRE DUPA BUNICI
Am inteles dar eu vreau sa stiu daca te poate obliga sa faci la acelasi notar ,aici se practica acest lucru si eu nu sunt deacord sa-mi impuna la ce notar sa fac.este mostenirea mea ,banii mei etc .
Dupa bunica mea cea care a decedat si prima nu s-a facut dezbatere deoarece terenul si tot ce avea bunicul erau ale lui inainte de a se casatori cu bunica ,acestea erau mostenire de la parintii lui si cumparate ,deci nu se punea problema dezbaterii dupa bunica .
Dupa cele doua dezbateri si intabulare pot vinde doar cota mea matusii ?
Răspuns la discuția DEZBATERE MOSTENIRE DUPA BUNICI
Pentru ca unul din fratii tatalui a mintit ca are act pe acest teren intravilan si ceilati au fost naivi si l-au crezut .Acum a vrut sa dezbata mostenirea deoarece vrea sa-i vanda partea lui unuia dintre copiii lui si asa am aflat ca nu are act pe acest teren.
Deci trebuiesc doua certificate de mostenitor ???unul pe numele celor 6 frati inclusiv tatal meu si apoi dezbat eu cu sotia lui partea tatalui si apoi pot vinde ?si pot vinde doar dupa ce fac cadastru si intabulare ?cum vand apoi, partile care mi se revin sau trebuie sa fac iesirea din indiviziune si abia apoi pot vinde ?
Dar cu notariatul la care vreau sa dezbat suplimentarea de mostenire ,sunt obligata sa fac la acelasi ?
Buna ziua ,
Ma confrunt cu o problema de dezbatere .
Bunicii mei au decedat si tatal meu a decedat si nu s-a facut dezbaterea de mostenire asupra unui teren intravilan .A fost dezbatut doar teren extravilan dupa moartea bunicilor cand traia si tatal meu .
Cei de la notariat mi-au spus ca intai trebuie dezbatuta mostenirea dupa bunici in care e inclus tatal meu si se obtine un certificat de mostenitor si apoi dezbatuta mostenirea dupa tatal meu ,un alt certificat de mostenitor .
Tatal meu mai are 5 frati ,toti in viata .In urma tatalui meu am ramas eu fiica din prima casatorie si sotia supravietuitoare .
Problema este de ce trebuie doua certificate de mostenitor? eu as vrea partea mea sa i-o cedez unei matusi adica sora tatalui meu ,binenteles ea platindu-mi partea in bani .
Toate acestea va intreb deoarece sunt prea multe acte de facut eu vrand sa simplific si ca acte si ca bani dati .La notariat mi-au spus de aceste doua certificate de mostenitor si dupa aceea eu pot doar sa-i vand matusii prin act de vanzare -cumparare dar si dupa ce fac cadastru si intabulare .
Ce ma sfatuiti sa fac si care ar fi procedura cea mai simpla prin care sa-i dau aceasta parte care mi se cuvine matusii ??????
O alta problema ar fi ca o data dezbatuta mostenirea la un notariat te obliga suplimentarea de mostenire sa o faci la acelasi notariat ,nu poti la alt notariat sa zicem ca eu gasesc mai ieftin sau nu-mi place de acel notar sau notara , vreau sa stiu daca este adevarat.
Va multumesc frumos
Răspuns la discuția DEZBATERE MOSTENIRE
Tatal meu a decedat dupa bunicii mei (respectiv parintii lui) ,care sunt cotele eu 3/4 si ea 1/ 4?
Are vre-o importanta daca la data decesului bunicilor mei tatal meu nu era casatorit legal cu cea de a doua sotie ?
Răspuns la discuția Sotia supravietuitoare
Am uitat sa va intreb care sunt cotele care ne revin eu 3/4 si ea 1/4 ?Are vre-o importanta daca la data decesului bunicilor mei tatal meu nu era casatorit legal cu sotia supravietuitoare ?
Răspuns la discuția Sotia supravietuitoare
Intai au murit bunicii si apoi tatal meu .
Am inteles acum ,v-a participa si sotia supravietuitoare .
Multumesc mult .
Sotia supravietuitoare are drept la mostenirea sotului decedat daca aceasta mostenire este de la parintii decedatului sau doar copiii au dreptul .
Tatal meu a decedat iar eu sunt din prima casatorie a lui .Acum trebuie sa dezbat o mostenire de la parintii tatalui meu si vreau sa stiu daca are drept si sotia lui cea de a doua .
Răspuns la discuția DEZBATERE MOSTENIRE
Buna seara
Vreau sa va mai intreb daca mostenrea aceasta de la bunicii tatalui meu ia parte si sotia tatalui meu ? O matusa ma bate la cap ca ea nu ar avea drept decat eu deoarece este mostenire de la bunicii mei (parintii tatalui meu )