avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate Bawer

Activitate Bawer

Buna ziua. Am cumparat un aparatament intr-un bloc nou construit si urma ca in lateralul blocului sa fie amenajat un spatiu de joaca pt copii. Intre timp constructorul a mai amenajat cateva apartamente la demisol, iar din terenul unde trebuia sa fie spatiu de joaca pentru copii a decis sa il ingradeasca pt apartamentele de la demisol fara acceptul celorlalti locatari. Mentionez ca pt acel teren toti locatarii avem cota parte din momentul in care am achizitionat apartamentele. Va rog sa ma indrumati unde ar trebui sa reclam si ce articole de lege incalca. Sau orice alta solutie. Am incercat sa vb cu constructorul dar nu ne baga in seama. Probabil ca sa vanda apartamentele de la demisol le-a promis si gradina. Ceea ce ma intereseaza pe mine e sa lase terenul liber si noi locatarii il vom amenaja. Dar ce sa facem ca sa nu il imprejmuiasca?
Buna ziua
La inceputul anului am incheiat un antecontract pt achizitionarea unui ap. Acesta trebuia sa imi fie predat la 31.05.2017 finalizat, in caz contrat va achita 1000 euro cu titlu de despagubiri. In 31.05.2017 am facut contractul de vanzare cumparare (chiar daca nu a fost gata) si o declaratie-angajament prin care dezvoltatorul se obliga sa finalizeze ap. pana la 10.05.2017. Acesta nu a finalizat apartamentul. Ii mai pot cere daune de 1000 euro conform ante-contractului? Daca da, cum? Multumesc
Buna ziua.
Am un srl deschis de un an, pentru comercializarea Haine.
Anul acesta am inchiriat 15 mp in interiorul strandului municipal, unde am un chiosc.Contractul este valabil doar pe perioada verii, adica 3 luni.
Mi-am adaugat codurile caen de care am nevoie, am deschis punct de lucru (am autorizat codurile caen 4781 si 4789 la ONRC)
Ce avize/ autorizatii mai am nevoie si cat m-ar costa?
Voi avea 2 angajati. trebuie sa le fac protectia muncii sau un curs de igiena?
Multumesc
Buna ziua
Care este modalitatea prin care as putea inchiria un teren de la o scoala. In prezent nu sunt lamurit de cine apartine acel teren. Daca de scoala sau este considerat domeniu public si apartine consiliului local. Pe cine ar trebui sa abordez pentru a le face o oferta pentru inchirierea terenului?
Buna ziua.
Din cate stiu societatile controlate de stat sunt obligate sa distribuie 50% din profit ca dividend. Din cate am citit pe internet sunt scoase la licitatie 51% din actiunile Electrica. In acest caz, dupa privatizare, Electrica va mai fi obligata sa distribuie dividende, avand in vedere ca statul mai are 49% actiuni?

Multumesc.
Răspuns la discuția auditor financiar sua cenzor!!!
Multumesc!
Buna ziua. Redactez actul constitutiv al unui SRL. Folosesc modelul de pe site-ul celor de la registrul comertului si am ajuns la partea in care imi cere sa completez datele despre un cenzor sau auditor financiar. Noi suntem doi asociati iar unul dintre noi va fi administrator. La cele doua paragrafe este obligatoriu sa le completez sau le pot sterge?? Sau poate fi unul din asociati cenzor?
Buna ziua.
Am am avut mai demult o mica cearta cu un coleg dupa care am crezut ca s-a terminat totul. Acum incepe sa imi scoata vorbe printre colegi spunand tot felul de chestii despre mine (ex: le spune colegilor sa se fereasca de mine ca as vorbi cu sefii despre ei etc.). Ce modalitati legale am ca sa se linisteasca si sa isi vada de treaba lui.
Multumesc
Discuție Impozit premiu
Conform legislatiei in vigoare obligatia calcularii, retinerii si virarii impozitului revine platitorilor de venituri (in cazul acesta, organizatorul Campaniei/Concursului). Impozitul pe venit astfel calculat si retinut se vireaza la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost acordat premiul.
In cazul in care am castigat un premiu, un bun (o masina, un apartament) cum se procedeaza cu impozitul? Organizatorul cum retine impozitul??? ii cere castigatorului sa plateasca suma de bani echivalenta impozitului? (daca nu are acei bani, nu i se mai acorda premiul?)
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu o bibliografie pentru efectuarea unei lucrari despre crima organizata. din pacate crima organizata nu este definita de legislatia penala in romania ceea ce m-a cam blocat :(