avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate anca_blondy2006

Activitate anca_blondy2006

Va multumesc pentru sfaturi, numai bine... Sper sa fie doar o "teapa"...
Mama mea imi spunea mereu sa nu dau niciodata actul original al contractului de casa, deci el se afla in posesia mea. Si eu cred acelasi lucru, ca este o facatura. O sa chem un avocat, iar daca doamna insista cu telefoane, o voi pune fata in fata cu el sa vad ce mai are de spus....
Problema este ca succesiunea la un moment dat (tensiunea fiind foarte mare intre noi, fratii si tatal ) a vrut sa se faca, dar toata lumea s-a trezit ca nu este dispusa sa dea o suma asa de mare. Unul din frati este insurat, are casa lui si totusi isi vrea si el partea din apartamentul care nu este vandut. Eu am un copil in ingrijire si chiar nu am bani sa deschid succesiunea.
Am primit un telefon de la o doamna, pe care pur si simplu nu o cunosc, totusi mi-a spus ca are acelasi nume de familie ca al nostru. Oare ??? Am intrebat-o ce doreste si mi-a spus ca a cumparat un apartament de la tatal meu si ar vrea sa vina sa il vada ( ieri 17.07.2010 ). In iarna m-am consultat si eu cu un avocat si un notar si mi-au spus foarte clar ca nu se poate vinde un apartament fara succesiune. A vorbit si sotul meu cu doamna respectiva si i-a spus acelasi lucru. A spus ca nu o intereseaza faptul ca mai sunt alti 3 mostenitori ai apartamentului. De aproape un an tatal meu nu mai are unde sa stea si vrea sa se intoarca acasa. Dupa 22 de ani???????????? Timp in care a stat pe unde a stat??
Buna ziua, ma numesc Anca si stau impreuna cu sotul meu, copilul in varsta de un an si unul din frati (mom. plecat din tara) intr-un apartament cu 3 camere. In contractul de vanzare cumparare sunt trecuti ambii parinti. Problema este in felul urmator: acum 22 de ani tatal meu a plecat de la domiciliu fara sa divorteze de mama mea, ea decedand acum 7 ani si jumatate. Mai am un frate care nu locuieste cu noi, dar care ne tot ameninta ca noi stam in ce nu ni se cuvine, casa fiind a parintilor nostri. Succesiunea nu s-a facut nici in ziua de astazi din cauza faptului ca eu m-am opus in repetate randuri sa se vanda apartamentul. Dupa 22 de ani primesc un telefon prin care mi se spune ca tatal meu a vandut apartamentul fara succesiune si fara acordul copiilor. Este posibil asa ceva? Cel sau cea care a facut asa ceva ma refer la notar chiar nu cunoaste legile, vrea sa fie dat in judecata? Iar persoana care chipurile ar fi cumparat apartamentul, l-a vazut doar in schite. Intrebarea mea este: poti fi atat de inconstient incat sa cumperi un apartament doar pe vorbe si cu uncontract duplicat ?