avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate rasaritcdumitru

Activitate rasaritcdumitru

daca se achita debitele catre CNAS pina la sfirsitul anului "scapam" de plata penalitatilor/majorarilor
am "functionat" ca PFA impozitat la norma de venit si neplatitor de TVA (in perioada 2007-2011) si am platit doar contributia la Pensii; azi am primit de la ANAF o somatie de plata retroactiva (pt perioada respectiva) cu contributia aferenta ASS si a majorarilor si penalitatilor calculate la zi; sint/au fost obligatorii platile catre CNASS de catre PFA cu norme de venit si neplatitoare de tva ??? daca sint buna de plata in ce conditii se pot esalona la plata sumele restante ??? Multumesc anticipat pt orice raspuns. :(
buna ziua tuturor. in iunie 2010 am incheiat un contract pt internet cu Vodafone. acum vreau sa-l reziliez (sa renunt la "beneficii") si mi sa comunicat (telefonic) de catre un reprezentant al companiei ca NU SE POATE, decit daca achit o taxa de reziliere. e legal sauilegal ?
Buna ziua tuturor; unchiul meu ma rugat sa-l ajut cu un raspuns, iar eu pt ca nu ma pricep, va rog pe dvs., prieteni, utilizatori/colaboratori ai siteu-lui sa ma ajutati sa-l ... ajut; omu' (pensionar) a inchiriat cuiva un spatiu, si vrea sa stie ce datorii ii revin vizavii de "stat" . Multumim anticipat pt raspunsuri.:vishenka:
MULTUMESC !:vishenka: Daaar, :sorry: eu sint PFA / impozitat la norma / neplatitor de TVA / cum procedez acu' ??? :((#-o
Răspuns la discuția Infiintare PFA - Ghid practic
mii de multumiri, ... "eco_ex" ; :vishenka:sint :sorry: PFA/impozitat la norma/neplatitor de TVA.
astept ("cu sufletu' la gura") rasp.Dvs. :-/:wassat: a, si boacana, eu am facut-o; am avut o clienta care venea de la vaccin cu un copil ce urla ca din gura de sarpe, si din graba ca sa iasa mai repede din magazin ..... #-o; cam asta e tot; acum sint cu moralu' la ... "pamint" ; sper sa existe o "portita" legala pt a remedia ... prostia. :((
Am inregistrat gresit un bon fiscal, ( o suma enorma ce ar echivala cu incasarile pe cca 3 ani), nu am "batut" sau pur si simplu nu s-a inregistrat virgula la tastare, asa ca a iesit ... ce-a iesit; :sorry: am scazut suma din "sertar" dar nu se poate scadea si din raportul "Z"; ce ma fac; :stunned: ce se poate face, legal,ca sa fie totul OK; practic se vede de la ''la o posta" ca e o GRESALA, dar ..... cu totii stim ca nu merge asa ... pe vorbe sau pe vazute; trebuie sa existe o reglementare legala; #-o ma poate ajuta cineva ?! :((
:stunned: Sint ... "darimata" ! Multumesc anticipat tuturor, pentru orice raspuns !:vishenka:
Răspuns la discuția Infiintare PFA - Ghid practic
multumim pt articolul atit de complet, pe cit era de necesar; acum ... am si o MARE problema; am inregistrat gresit un bon fiscal pe casa de marcat ( o suma enorma, echivalenta cu incasarile mele pe 3 ani); ce e de facut; pot scadea suma din "sertar" dar nu si din raportul ''Z''; cum pot inregistra suma respectiva ca corectie/scazamint ???????? :sorry::((:help::-/
Răspuns la discuția taxe/contributii din chirii
mersi, "eumarian" :vishenka:
Tess / "rasaritcdumitru"
Buna ziua; ofer spre inchiriere un spatiu (comercial); ce taxe notariale, fiscale si contributii as. sociale ar trebui sa achit, (cronologic - de la notar pina la impozit), caci la "prima vedere" , am impresia, ca, c/val chiriei nu acopera cuantumul acestor taxe/contributii !?! :stunned: ma poate ajuta cineva cu un raspuns ? :sorry: Multumesc ! :vishenka: