avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate vasiledumitru

Activitate vasiledumitru

am un credit cu giranti, la care nu am mai avut posibilitatea sa platesc ultimele 3 rate. Am primit la firma unde sunt angajat o notificare prin care se solicita retineri din salariu. La dosarul de creditare exista adeverinta de salariu in care firma specifica ca nu este de acord ca in caz de neplata sa-mi retina din salariu. Si totusi la plata lichidarii pe Decembrie mi-a fost retinuta 66% din salariu. Motivatia angajatorului este ca au fost la firma girantii arora a inceput sa li se retina sume din pensii, si au amenintat ca actioneaza in instanta firma daca nu-mi retine din salariu. Am precizat conducerii firmei art.164 /2 codul muncii si 563 cod civil, dar mi s-a precizat ca sa procedat la retinere pentru ca firma sa nu fie actionata in instanta. Rog urgent o opinie in acest sens.
care sunt pasii care trebuie urmati in actiune ; este un formular tip ? ; trebuie sa platesc si cit ;nu am avut contract legal dar am alte inscrisuri care fac dovada lucrului meu........daca trebuiesc depuse ; exisa o plingere la ITM ;