avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Activitate Iuliana24

Activitate Iuliana24

Domnule avocat Trifu, daca vanzatorul refuza sa imi returneze avansul, ce suport legal as putea sa invoc? de asemenea m-ar interesa, daca as propune plata unei penalitati, care ar fi aceasta potrivit legii? (procentaj din suma avansului / produsului).
Mi-ar fi de mare ajutor raspunsul dvs.
Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns. Rochia nu a fost facuta pe comanda, o aveau in magazin, iar modificarile personalizate (scurtare) nu au fost incepute, urmand a se face lucrul acesta dupa achitarea a jumatate din pretul rochiei.

Va multumesc enorm pentru sfat! O zi cat mai placuta!
Nu, nu am preluat produsul in momentul platii avansului. Produsul necesita modificari, care ar fi fost incepute dupa achitarea a inca 500 ron, deci nu am ajuns pana acolo. Produsul l-as fi preluat dupa achitarea integrala a sumei de 3200 lei.
Nu exista clauze sau conditii de returnare pe chitanta, este doar o hartie pe care este trecut numele cumparatorului, suma pe care am achitat-o, data, si numele produsului.
Daca ati putea sa ma ajutati cu o parere v-as fi foarte recunoscatoare. Va multumesc!
Buna ziua! In urma cu 2 zile (48 ore) am achizitionat un produs in valoare de 3200 ron de la un furnizor, pentru care am platit suma de 1000 ron cu titlu de avans, comerciantul emitandu-mi numai o chitanta pentru plata acestei sume. Nu am intocmit un contract de vanzare-cumparare. M-am razgandit in privinta achizitionarii produsului din motive personale, intrebarea fiind urmatoarea: Pot recupera avansul platit, eventual cu plata unor penalitati, avand in vedere ca nu am la baza un contract de vanzare-cumparare? Exista vreo lege care sa reglementeze dreptul consumatorului de a "returna" produsul neachitat integral? Mentionez ca nici nu am ridicat produsul de la sediul comerciantului, drept urmare nu pot fi acuzata de deteriorare, uzare, desigilare a produsului, etc. Produsul in cauza este o rochie de mireasa. In cazul in care vanzatorul refuza sa imi returneze avansul / o parte din avans pot sesiza OPC-ul? Va rog mult sa imi oferiti un sfat juridic cat mai repede cu putinta, deoarece trebuie sa reglementez aceasta problema cat mai curand (in cursul zilei) si nu stiu cum sa pun problema vanzatorului. Va multumesc!