avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate cristianionescu

Activitate cristianionescu

poti sa incerci, dar vei esua cu brio. noua lege se aplica numai pe taxele fixe, in cazul tau clauza de reziliere care la vodafone este cea mai mare dintre operatori, 150-175 euro, lunile ramase va trebui sa le achiti, motiv ptr. care ai primit desigur si un modem gratuit. cum spunea si consilierul juridic, numai daca esti persoana fizica.
Răspuns la discuția Motociclist afacerist
Mai exact, daca in mai putin de 10 zile de la accident, am incercat sa stabilesc o intalnire comuna cu victima la Udriste, la agentul care se ocupa de caz, aceasta persoana necesita la acel moment invoire de la serviciu, credeti ca va incerca totusi sa suprapuna ingrijirile medicale cu serviciul? Nu stiu daca munceste cu sau fara carte de munca.

Multumesc
Buna ziua,

Am lovit un motociclist in incercarea de a manevra automobilul personal la stanga. In urma constatarii politiei nu am acordat prioritate. Mentionez ca am avut asigurare rca, motociclistul a fost luat de salvare, s-au luat masuratori, dar nu a avut decat cateva vanatai, nici macar o luxatie. Intrucat s-a intocmit dosar de catre agentii de la accidente grave din Udriste, am considerat normal sa gasesc o cale amiabila de a discuta cu persoana in cauza. Totul a parut in regula pana cand discutia a degenerat la o suma care imi depaseste posibilitatile. Din cate am inteles daca victima este spitalizata ptr. mai mult de 60 de zile mi se deschide automat dosar penal. Care este posibilitatea prin care "victima" sa ma actioneze in judecata penal, avand in vedere ca are 0 zile spitalizare?
Va multumesc anticipat,
Cristi
Cod penal Art 181 Vatamarea corporala- fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala

nu trebuia sa scrie de cel putin 60 de zile ?