avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate javine

Activitate javine

OUG 1/2006 privind unele masuri pt intarirea capacitatii administrative a Romaniei pentru integrarea in UE
art. 8 - personalul de specialitate din cadrul structurilor care au ca obiect de activitate gestionarea asistentei financiare din imprumuturi externe contractate sau garantate de stat, rambursabile sau nerambursabile, precum si a altor credite sau imprimuturi similare beneficiaza de drepturile salariale prevazute de Legea nr. 490/2004 privind stimularea financiara a personalului care gestionaza fonduri comunitare cu modificarile ulterioare, respectiv de salarii de baza majorate cu 75% fata de cele prevazute de lege.

legea 490/2004 referita de HG 170/2005 pt aplicarea lg 490/2004
:-/
cum se obtin drepturile salariale prevazute de OUG 1/2006? (pe baza avizului Min. Finatelor Publice)
asa cum se obtin si drepturile salariale prevazute de LG 490/2004?
adica HG 170/2005 se aplica si in cazul OUG 1/2006?
Răspuns la discuția URGENT_speta administartiv
merci
vad k sunt pe langa
abia acum studiez
lamurita da
un serviciu din cadrul Primariei orasului a primit o oferta avantajoasa de la o tipografie sa i se publice niste materiale (carti cu poze si text - un album) despre oras. serviciul accepta oferta, dar nu poate (in baza OUG 60/2001 aia cu achizitiile publice) sa faca o cumparare directa si nici negociere cu o singura sursa pt ca acest serviciu mai poate fi oferit si de alte tipografi.
INTREBARI:
1. ordonanta nu se refera numai la serviciile publice?
2.tiparirea unui album care va fi ulterior oferit delegatiilor straine este un serviciu public?
3. nu se poate incheia un contract de prestari servicii ca in drept civil? fara nici o legatura cu oug 60/2001
Răspuns la discuția sediul SC
si e adevarat ca dupa aderarea la UE acest lucru nu va mai fi permis?
sau n-am auzit eu bine...
Discuție sediul SC
e posibil ca sediul firmei sa fie acelasi cu domiciliul? adica pot sa am sediul firmei in apartamentul in care locuiesc?
ma intereseaza si legislatie comunitara pe acest domeniu