avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate alindobre

Activitate alindobre

Conform legii 196/2018, pentru a putea desfasura activitatea de administrare, este necesar ca persoana in cauza sa obtina un atestat de administrator condsominii.
Avand in vedere ca administratorul nostru are deja un atestat de administrare imobile cu valabilitate nelimitata, obtinut in 2013, mai trebuie el sa obtina acest nou atestat de administrare condominii, care practic inseamna acelasi lucru cu atestatul de administrare imobile?
Conform definitiei din lege, un condominiu este un imobil cu cel putin 3 unitati de proprietate individuale, deci practic o sub-categorie a imobilelor..
Buna ziua,
In imediata apropiere a blocului in care locuiesc s-a construit un alt bloc, cu destinatia locuinte colective. Recent am aflat ca acest imobil nou este de fapt un fel de hotel B&B. Avea voie proprietarul sa fac aaceastra schimbare de destinatie fara ca sa ceara acordul vecinilor in acest sens?
Daca ar fi trebuit acordul vecinior, poate proprietarul sa fie obligat sa inceteze aceasta activitate hoteliera?
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: O societate comerciala ce activeaza in domeniul agricol a luat in folosinta de la o persoana fizica un grajd, printr-un contract de comodat. Fiind necesare unele reparatii, societatea comerciala a achizitionat materiale de constructii si a efectuat lucrarile necesare asupra acestui imobil.
Intrebare: se poate solicita rambursare de TVA pentru facturile pe materialele de constructii utilizate?
Referitor la afirmatia: "Aceasta suma se retine din salariu net, deja impozitat conform reglementarilor anterioare."
Prin definitie salariul net reprezinta totalitatea sumelor incasate ("in mana") de angajat. Asadar, salariul net va fi suma pe pe care o va incasa angajatul dupa retinerea acestui impozit si nu inainte. Sau exista alta definitie a salariului net?
Problema: Sunt angajat la o firma, avand salariul net negociat in Euro si stabilit prin act aditional la Contractul Individual.
Acelasi act aditional specifica faptul ca mi se vor da, pe langa salariul net in cuantumul de X Euro, si bonuri de masa.
Intrebare: In baza introducerii impozitului pe bonurile de masa de 16%, poate firma (legal) sa-mi ia acest impozit din salariul net negociat (obtinand astfel un salariu net mai mic), fara a se semna un alt act aditional?