avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters160631

Activitate ContSters160631

Răspuns la discuția De ce \"asa trebuie\" ?
Regret raspunsul intarziat.
Va multumesc!
Răspuns la discuția De ce \"asa trebuie\" ?
Va multumesc!=D> Trebuie sa existe o rezolvare si pentru cazul meu.
Răspuns la discuția De ce \"asa trebuie\" ?
Multumesc!!
As vrea sa adaug faptul ca am calitatea de student inca din 2006 si nu a existat nicio clipa in care sa nu fi fost student.
Anul 2006-2007 a fost primul an,pana in 2009-2010 a fost mult timp,da.Dar la mine nu a trecut timpul acesta.Pe mine ma intereseaza anul III,2009-2010 anul de gratie in care eu am studiat,am fost student.
Vreti sa-mi spuneti ca din vara acestui an (cand s-a terminat semestrul II) si pana in luna octombrie,inceputul noului an de studii,au fost adaugate 4 materii?La aceeasi facultate,specializare...La anul mai pot adauga altele,nu?Sau cand facultatile au nevoie de bani si sponsori?Eu asa ma simt,sponsor.Chiar nu avem drepturi,facultatile vad ca au...
Imi cer scuze,nu am vrut sa incalc vreo regula.Multumesc pentru interventie!=D>=D>
Răspuns la discuția De ce \"asa trebuie\" ?
avocat Cristina Popescu a scris:

daca d-voastra acum aveti calitatea de student in anul III, nu conteaza din ce motiv, nu credeti ca trebuie sa studiati si sa dati examene la aceleasi materii cu toti ceilalti colegi din anul III de studii? daca anul acesta universitar s-au mai introdus materii iar d-voastra sunteti acum student anul III, nu anul trecut, nu acum doi ani, nu trebuie sa urmati aceeasi programa scolara? se poate modifica si modalitatea de desfasurare a licentei, nu , iar d-voastra veti respecta programa si examinarea din momentul in care veti da licenta, nu asa cum era acum doi ani, am dreptate ?

Raspunsul dumneavoastra este important pentru mine,poate mai imi acordati cateva minute.
Asadar,este normal sa imi apara un examen in anul II,anul fiind promovat 100%?
Va multumesc !
Răspuns la discuția De ce \"asa trebuie\" ?
Maye-Maya,trebuie sa-ti spun ca sunt un om corect si am platit taxe ca orice student .M-am dus la ore(seminarii,laboratoare),am cumparat carti(nu am piratat,xeroxat) si nu am jignit pe nimeni.Daca ma intrebi ce parere am,poate tu ai alta,nu meritam sa pierd anul de gratie.Aveam 2 examene,la care m-am prezentat.Si sa nu crezi cumva ca cineva ma sustine financiar si m-am dus fara frica la examene.Nu,am citit suficient,eu mi-as fi acordat nota de trecere.
Nu tine de filme ceea ce zic,am cerut doar un sfat,o lamurire,poate mai exista persoane care sunt in aceeasi situatie si vor sa primeasca un raspuns.Si raspunsul ar trebui sa vina de la alti oameni.
Răspuns la discuția De ce \"asa trebuie\" ?
Da,sunteti obiectiva si va multumesc! Dar nefiind vorba despre dumneavoastra totul pare mai simplu.De exemplu,restantele mele erau 2,anul III.Acum apare ca am o restanta in anul II.Si cei din anul II nu mai sunt colegii mei,doar reinmatricularea s-a facut in an III,anul II era inchis.Este corect din punctul dumneavoastra?
Buna -ziua!
Apelez cu incredere la acest forum,sper ca si de aceasta data cineva sa fie in masura sa ma lamureasca.
In 2006,sperand la mai bine,m-am inscris la facultate.De admitere nu m-am temut, atat de mult timp nu pierdeam (studii 3 ani) si o diploma nu strica.
Am ajuns in anul III,licenta se apropia,examenele se aglomerau,totul era dificil.
Intr-un final,am ratat anul,licenta si diploma.#-o
A urmat an de gratie,cei de la facultate m-au linistit,asta e solutia.Piaza rea si aceeasi profesori care m-au incurcat anterior,iar.S-a dus si anul de gratie,ratat.Pentru 2 examene, aceeasi profesori!
De bani nu mai zic,fiecare an platit,carti cumparate,restante platite..suta de milioane.:((
Anul asta,a doua reinmatriculare,an III.Deja m-am obisnuit!
Nu am facut o criza de nervi,se putea si mai rau,ma consolam.Dar vedeti dumneavoastra,mai rau decat a venit nu se putea.In loc de 2 examene,m-am trezit cu 6.Motivul?Ca studentii de anul asta au si alte materii,niste aberatii!Poate ca asa este,dar eu am dat niste examene destul de grele,acelea nu conteaza?
Nu-mi lipseau decat vreo 10-11 puncte si ma astepta licenta.Era simplu,un examen in semestrul I,al doilea in semestrul II.
Este normal sa se intample asa?Unele examene mi-au fost echivalate,altele au aparut din senin,nu le-am mai vazut pana acum.La secretariat totul e mister,trebuie sa intrebi de zece ori pentru ceva si raspunsul se incadreaza mereu in tiparul "pentru ca asa trebuie".Vreau sa stiu de ce?
Lamuriti-ma,vreau sa stiu pe ce dau banii.Imi pare foarte rau ca m-am bagat in asa ceva,mai ales atunci cand nu se tine cont de nimic,totul este subiectiv in Romania.
Va multumesc!

Răspuns la discuția Pensia 280 lei?
Datorita amabilitatii dumneavoastra si raspunsurilor obiective,nu mai exista nicio neclaritate.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Pensia 280 lei?
Va multumesc pentru raspuns si imi cer scuze pentru modul in care am prezentat subiectul...
Mama este nascuta pe 05.02.1961,pensionara de invaliditate din 1994.A lucrat 10 ani,intre 1984-1994.Intre 1994-2010 a contribuit la fondul de pensii,ajungand la 25 de ani de cotizare si cateva luni.Efectiv,a lucrat 10 ani,15 ani si cateva luni i
s-au adaugat de la pensie.Are 25 de ani de cotizare si cateva luni,asa a fost anuntata in scris.
Raspunsul dumneavoastra a fost clar,am inteles ca "perioada in care o persoana beneficiaza de pensie de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare si nu este luata in calcul la stabilirea pensiei anticipate partiale", ceea ce este foarte important si nu stiam.
Este ciudat,acum o saptamana a fost anuntata ca pensia ei va fi de 280 lei,a primit doar o scrisoare,fara pensie.Pensia a primit-o ulterior,dar nu 280 lei,ci 320 lei.Nu inteleg ce se intampla si nici ea nu prea stie.Care va fi oare pensia ei,280 sau 320?
Din ceea ce stiu de la ea ,dupa comisia din iunie 2010 (cand i s-a dat gradul III),adica in lunile iunie,iulie si august a primit pensia intreaga,360 lei,Pentru septembrie a fost anuntata ca va avea 280 lei ,dar a primit 320 lei.Este posibil ca pensia ei sa fie de fapt de 350 lei si sa i se scada diferenta primita in plus in cele 3 luni de cand a avut comisia?Si de aceea sa primeasca 320 lei?Sau atat va avea pensia?
Si inca ceva,ca sa fie clar,pentru 16 ani de cotizatii din pensia de grad II,cata vechime i se socoteste?
Va multumesc frumos si regret daca nu am pus problema cum trebuia,iar.
Discuție Pensia 280 lei?
Buna-seara!
Vreau sa-mi ajut mama,dar nu ma pricep.
Mai e putin si mama mea implineste 50 de ani.Este pensionara pe caz de boala din 1994,pana anul acesta a avut gradul II.La comisie a avut surpriza neplacuta de a primi gradul III,total nedrept.Din ceea ce stiu eu,ea a lucrat 10 ani,8 ani a lucrat intr-o fabrica de lemne, la circular(circularist cred ca s-ar numi) si 2 ani intr-un camin de copii,ingrijitoare.Sanatatea i-a fost afectata in urma muncii grele din fabrica de lemne,ajungand la operatii,la plaman,la rinichi..i-a fost scos un rinichi,singurul rinichi pe care-l mai are nu e sanatos,are pietre,nisip..poate oricand sa ajunga la blocaj renal.Din 1994 pana astazi are 25 de ani de cotizare.Luna aceasta nu a mai primit pensia,dar a fost anuntata ca va mai primi doar 280lei,i
s-a taiat pur si simplu 80 de lei.Va intreb: "Este posibil ca in situatia ei,cu un rinichi scos si multe alte probleme de sanatate..la varsta de 50 de ani,avand 25 de ani de cotizare,pensie pe caz de boala,acum grad III, sa primeasca 280lei?Nu exista o pensie minima obligatorie?350?Ce poate face?La ce varsta ies la pensie anticipat femeile?Nu conteaza cei 25 de ani de cotizare?????????
Am nevoie de un raspuns,va rog.
Multumesc anticipat!