avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate puiut12345

Activitate puiut12345

In anul 1990,in urma desfiintarii C.A.P.urilor,si reprimirea terenurilor am fost impreuna cu fratele meu la fata locului sa vedem ce putem redobandi din terenul mamei.La fata locului am gasit o suprafata mai mica decat in actul de proprietate al mamei. Aceasta suprafata am impartit-o in doua parti egale pe care le-am folosit de comun acord cu fratele meu timp de aproximativ 10 ani,iar dupa decesul lui inca 13 ani l-a folosit fiica lui EXACT PE ACELEASI AMPLASAMENTE. Anul trecut aceasta nepoata a deschis mostenirea si vrea sa-si intabuleze terenul ca mostenitoare in calitate de nepoata de fiu, insa din suprafata mentionata de actul de proprietate a mamei. Poate expertul sa masoare si terenul meu si sa-l dea nepoatei ?(pentru a intruni jumatate din suprafata totala din actul de proprietate al mamei chear daca eu am declarat la tribunal ca eu nu am nimic impotriva sa-si caute restul de teren atata timp cat nu ma conturba pe mine in terenul pe care-l folosesc de 23 de ani.)Pana acum nu a fost nici o problema intre noi ,nici cu fratele meu, nici cu ea.De ce expertul a hotarat sa ia partea mea?De unde hotaraste el ca bucata de teren pe care o folosesc eu de 23 de ani ar completa terenul nepoatei? Atunci terenul meu unde este? De ce nu-l ia de la vecini?De ce nu ma pune pe mine in posesie ca fiu al raposatei mame cu aceasta suprafata reprezentand jumatate din suprafata totala? Ce trebuie sa fac ca sa atac aceasta expertiza?La cine sa ma adresez?
Poate sa-mi spuna cineva daca exista un termen de depunere a CML?
Dupa a doua externare, in timp ce era in concediu medical, l-am vazut lucrand la fan, si coborand in fuga de pe un deal cu inclinatie peste 45 grade. Am sesizat politia si au refuzat sa vina sa-l surprinda la munca. CML-ul i-a fost emis pentru accidentul din 18.07.2010, adica la o luna dupa "accident". Certifica existenta pe gamba a unor lovituri cauzate probabil cu corpuri contondente. De aceea ma intreb daca pot contesta faptul ca tractorul nu loveste, ci calca.
Tocmai de aceea ma intreb cum poate obtine dupa 40 de zile de la "accident"23 de zile de ingrijire de la medicul legist pentru entorsa si problemele pe care le are cu inima de ani de zile.Cate zile ar primi pentru entorsa daca contest CML si ramane doar entorsa?Ar putea fi sub 10 zile?
M-ar ajuta cu ceva sa arat ca este un om recalcitrant,ca are probleme cu toti vecinii,ca si-a legat si batut propriu copil (de aprox 30 ani),a dat in cap altui vecin si acestia nu depun plangeri din cauza fricii?Pe mine m-a amenintat mai demult ca va face in asa fel incat sa fiu dat afara de la munca?
Problemele pe care le are la inima sunt foarte vechi el mai fiind internat in repetate randuri, chear si doua luni in sanatoriu?CML-ul se refera la problemele lui de inima sau pentru entorsa?Si ma mai intreb daca un tractor cand calca face o entorsa sau rupe oase?
A facut plangere la parchet si politia cerceteaza .Cum pot dovedi ca de fapt sunt nevinovat?
In data de 18.06.2010 am lucrat la reparatul unui gard de la ora 9,30 . In jurul orei 10,20 a venit si varul insotit de fecior sa repare si ei partea lor de gard,cazut dupa furtuna din ziua precedenta.Au lucrat pana la ora 12, cand a venit si verisoara mea.Aceasta a inceput sa ne aduca injurii pentru motivul ca am trecut peste terenul ei,care era cosit si fanul adunat,mostenire dupa bunici fara titlu de proprietate sau punere in posesie.Intre noi nu ,in zona respectiva nu este gard despartitor .Noi nu am replicat si ne-am vazut de treaba .A sunat la politie si a cerut sa vina cineva sa constate ca s-a trecut peste terenul lor cu tractorul.Politistul le-a spus ca nu se prezinta deoarece nu sunt proprietari cu acte(lucru ce l-am aflat mai tarziu).De la ora 12 si pana la ora 16 au stat pe ulita de acces asteptand ,doar verisoara impreuna cu sotul,feciorul lor plecand in jurul orei 13,30. La ora 16 am plecat cu tractorul sa aduc apa,lasand remorca si cositoarea cu tata ,care a lucrat in continuare la gard.De pe parcela mea am iesit direct in ulita care este foarte distrusa de ploi.Cand am ajuns in dreptul lor erau postati de o parte si de alta a ulitei,pe partea stnga ea si pe dreapta el.Dupa ce am trecut cu rotile din fata de ei ,ea a strigat la mine"Unde fugi?"incercand sa se bage la roata din spate a tractorului ,lucru ce m-a determinat pe moment sa ma aplec sa o tin cu mana stanga sa nu o prinda roata de la tractor.Dupa ce am protejat-o sa nu o prinda roata tractorului,trecand de ea,am revenit la pozitia de condus si m-am uitat in partea dreapta.La aproximativ 4 metri in urma tractorului varul era in picioare dupa care s-a aruncat jos, strigand cat il tinea gura ca i-am trecut cu tractorul peste picioare si ca vreau sa-l omor, lucru ce m-a determinat sa ma opresc si sa iau prima masura sa sun la 112.In acel moment nu era nimeni acolo ,in afara de tata, dar la auzul strigatelor au aparut cativa copii si curiosi.Pana la venirea salvarii varul a ramas in drum, acuzand lipsa de aer si cerea apa.
A fost internat la spital la sectia de interne cu diagnostic principal cardiopatie ischemica cronica si diagnostic secundar pe pozitia 3 entorsa si intindere a gleznei si a stat 10 zile in spital.
Tata a declarat ca l- a vazut pe verisor,atunci cand eu eram aplecat sa o imping pe verisoara de la roata,cu o plasa alba in mana incercand sa ma loveasca.Nu m-a nimerit din cauza ca eram aplecat ,iar plasa,din greutate l-a facut sa se dezechilibreze si sa dea cu burta de roata din spate.A cazut si s-a ridicat.Cand a vazut ca ma uit si in partea lui s-a trantit si a inceput sa strige.In plasa avea lanturi.
Dupa cele 10 zile de spitalizare a stat 4 zile acasa,in a cincea internandu-se dinnou cu DG PRINCIPAL: FLEBITA SI TROMBOFLEBITA VASELOR PROFUNDE ALE EXTREMITATILOR INFERIOARE DG SECUNDARE:1 CARDIOPATIE ISCHEMICA 2 INFARCT MIOCARDIC VECHI 3 INSUFICIENTA CARDIACA CONGESTIVA 4 ENTORSA
si a mai stat 10 zile internat. A mai beneficiat de concediu medical pana in data de 23.07.In data de 29.07 s-a prezentat la politie cu concediu de la medicul legist de 23 de zile.
Intrebarea mea este ce pot face?La ce infractiune se incadreaza faptele?Concediul de la legist este valabil dupa atata timp(40 de zile de la fapta) si pentru boli cronice de care suferea de ani de zile?