avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Activitate zorro75

Activitate zorro75

Răspuns la discuția certificat unic mostenitor
Tp este pe numele matusei mele si al tatalui meu, pe titlu scrie :
" Ene Ana (matusa) +1/verso", iar pe verso Tp este Cristea N. Niculae(tata).

Cand s-a facut acest titlu cred ca nu s-a aratat acest certificat de unic mostenitor al tatalui meu.
In timpul vietii lor ( a tatalui si al matusi mele ), datorita faptului ca acest act era stiut de ei , nu s-a discutat niciodata ca ar fi avut dreptul la casa sau vreo bucata din curte. Ne-am trezit acum cand copiii matusei vor sa vanda tot ce au avut parintilor in posesie.
Daca aveti o adresa de e-mail va pot trimite si copii dupa TP si certificatul de mostenitor .

Cu stima si respect pentru promtitudinea de care dati dovada.

In urma decesului tatalui meu care conform certificatului de mostenitor din 1971 , in care sora s-a renunta la masa succesoriala, ne-am trezit cu verisori mei ca doresc conform titlului de proprietate eliberat in 2002 o parte din terenul pe care se afla casa suprafata terenului arabil conform titlului de proprietate este specificat ca terenul arabil are o suprafata de 908 m2 si curti si constructii este de 1038 m2. Doresc sa stiu cum se interpreteaza acel certificat de unic mostenitor, datorita faptului ca in el scrie astfel:
" Masa succesoriala :
a) mobile
.........................

b) imobile

Un teren loc casa, in suprafata de 800(opt sute)m.p. situat in com.....intre vecinii: la rasarit cu......la apus...., la miaza-zi cu......si la miaza-nopate cu.... si una casa locuit din caramida, acoperita cu tabla, un graj tot din caramita si acoperit cu tigla.Aceste imobile au fost dobandite de defunct prin mostenire de la defunctii sai pariniti decedati."

III. MOSTENITORI
1- CRISTEA N NICULAE (tatal meu-decedat), domiciliat........., caruia in calitate de fiu, unic succesor, ii revine intreaga succesiune.

Daca doriti si alte amanunte va pot trimite si o copie dupa titlu de proprietate si certificatul de mostenitor.

Va multumesc anticipat si astept nerabdator raspunsul dumneavoastra.