avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate costi1

Activitate costi1

Răspuns la discuția Antrepozit fiscal
Da, facut din biomasa, are acciza 0, si atunci? Si uleiul vegetal pur si simplu poate fi folosit ca si combustibil.
In UE nu trebuie antrepozit fiscal !
A existat o speta in care ANAF ul a cerut accizele pentru biodiesel unui producator, si a castigat in Instanta din simplul motiv ca producatorul respectiv nu a putut face dovada ca era combustibil facut din biomasa ( nu avea un certificat al biodieselului facut de un laborator autorizat...)
Răspuns la discuția Antrepozit fiscal
Le-am sucit si pe-o parte si pe alta, si nu rezulta de nicaieri ca e nevoie de antrepozit fiscal, avand in vedere ca e un produs facut din biomasa si are 0 acciza !
Dupa ce am fost a doua oara la Rutiera Caras Severin, m-am intors la ghiseu cu certificatul de grefa pt. fapta actuala, mi-am luat permisul de conducere, am semnat ca-l voi aduce in cazul in care pierd procesul cu Rutiera Ilfov, dar mi-a spus de la ghiseu ca oricum va trebui sa aduc permisul pe data de 17 septembrie 2010, ca e suspendat incepand cu acea data de cei de la Caras Severin !
Stie cineva sa-mi spuna putin mai explicit daca e nevoie la aceasta ora in Romania de antrepozit fiscal pentru producere de biodiesel, care se fabrica din biomasa ?
Nu, am depus plangere impotriva faptului ca mi s-a retinut din nou acum permisul, iar cei de la ghiseu mi-au spus ca trebuie sa ma scoata din calculator cei de la Caransebes.
Intre timp,cei da la Caransebes m-au deblocat in calculator, mi-am luat permisul pana la terminarea actualului proces aflat pe rol, dar cei de la ghiseu m-au informat verbal ca voi avea permisul suspendat incepand cu data de 17.09.2010 pe o perioada de 3 luni pentru fapta din 2006 !
Intre timp, mi-au ridicat permisul in calculatorul politiei pentru fapta din 2006, incepand cu 17 septembrie2010, 3 luni !!!!!!!
Eu mi-am recuperat perm,isul, care acum e la mine, in baza certificatului de grefa de la Judecatoria Ilfov !!!!!!!!!!
Pe de alta parte, ce legatura are articolul din Codul de prced fiscala unde scrie ca executarea silita se prescrie dupa 5 ani cu Legea circulatiei ? Mai mult decat atat, nu mi-a venit de plata nici o amenda pana acum........
Stimati colegi,
Am o speta f interesanta, si anume, in luna februarie 2006 am fost prins de aparatul radar cu viteza de 118 km/h in localitate, intocmindumi-se proces verbal de constatare, luandu-se totodata masura suspendarii permisului de conducere, permis care nu-l aveam la mine, deci, fizic nu au putut sa-l retina. Am contestat procesul verbal la Judecatorie, proces pe care l-am pierdut, prin sentinta ramasa definitiva in decembrie 2006.
Avand din nou ceva probleme cu rutiera, mi s-a spus ca figurez in calculator cu acest proces !
Puteti sa-mi spuneti daca e prescrisa fapta si cea complementara conform art.13 din OG2/2001 ? Stiu ca in conf. cu art. 131 din Cod Fiscal, fapta se prescrie dupa 5 ani, cea financiara, pe care nu am platit-o, insa, acest articol se refera la executarea silita, mie pana acum nevenindu-mi nici o somatie de plata de la fisc.....
P.S. Cei de la Politie chiar nu stiu ce sa faca, parerile sunt impartite vis-a-vis de faptul ca permisul nu mi-a fost ridicat niciodata, neavand nici o dovada, nesemnand nici un angajament....
Multumesc