avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate bgolis

Activitate bgolis

Discuție Taxa mediu?
buna seara ,
am achizitionat un auto pe care primul prprietar l-a inmatriculat in 2011,prin hotarare judecatoreasca,a dat statul in judecata si nu a plattit taxa mediu .masina a mai fost inmatriculata de 2 ori pana acum.
eu trebuie sa platesc taxa mediu?
buna seara,
am un credit,negarantat, pe data de 21.12.2012.,am fost la banca si am platit rata lunara,am intrbat daca pot platii anticipat creditul,persoana de la casierie mi-a spus ca am propriri de la fisc si sa intreb ofiterii de cont.
am intrebat si dupa ce s-au consultat mi-au spus ca pot platii fara sa mi se opreasca banii pt administratia financiara.Am intrbat cat am de platit.mi-au comunicat ,am fost la ghiseu si am depus banii,am semnat un formular,mi-au spus sa mai depun 10 ron pt ca suma depusa nu ajungea pt toate comisioanele si am plecat.Dupa 2 ore am primit un telefon de la banca care ma anunta ca din nu-mi ajung banii pt rambursare deoarece a trebuit ca banca sa verse in contul administratiei fiscale suma poprita.Am fost la banca si le-am spus ca in contractul cu ei nu este stipulat sa plateasca sume catre terti[sume contestate de mine].Deci acum suma depusa de mine pt lichidarea creditului nu mai este suficienta.Cum se poate ca,eu ca si client al bancii,fara sa semnez nimic ,din contul meu banii depusi pt o plata sa fie destinati altei plati?banca este organ de recuperare al altor datorii catre terti,si apoi sa ma oblige sa dau alti bani pt creditul pe care eu l-am platit?Este un abuz de incredere,este incredibil
buna ziua
va rog sa-mi spuneti daca un pensionar poate cumila pensia de varsta cu un salariu de la o societate pe actiuni,daca nu sunt prevazute sanctiuni civile sau penale?
procesul verbal a fost incheiat,dar au trecut 11 ani.9,ani,7 ani si respectiv 6ani de cand au fost primite amenzile
stiti cumva dupa cat timp se prescrie o amenda de circulatie?
in ce conditii se prescrie amenda contraventionala pt circulatie?
o amenda de circulatie se prescrie?
nu este un ajutor social,este un drept

prin oug din 8nov 2011 se suspenda indemnizatia de revolutionar pentru 2012,
am facut credite in baza deciziei de pensie ,iar guvernul prin acest abuz imi ingradeste acest drept .consecintele sunt grave,nu-mi pot plati ratele,
cum pot actiona in justitie?este legal?

Discuție uzufruct viager
buna ziua,
ma intereseaza daca pot vinde un apartament in care tata are uzufruct viager,sau daca pot vinde cu conditia instituirii uzufructului viager pt tata la alta proprietate?va multumesc