avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate katanic

Activitate katanic

Bunicii mei doresc sa-mi lase casa si terenul afent pe numele meu.Exista vreun document prin care pot intra in posesia acestora fara teama ca ulterior acesta va fi contestat de catre membrii familiei? Mentionez ca bunicii mei au un singur copil (mama) iar eu am o sora.
Cat de mult s-ar simplifica formalitatile in situatia in care DOAR mama ar fi de acord cu aceasta situatie? Dar daca atat mama cat si sora mea ar fi de acord? In aceste situatii ce document ar trebui incheiat?

Care ar fi pasii care trebuie urmati? Dureaza mult formalitatile?

Multumesc mult pentru ajutor!
Pot fi incadrat in campul muncii pe baza C.I. romanesc si fara a fi semnat inca acel contract de comodat? Firma mi-a dat de inteles ca trebuie incheiate intai toate aceste demersuri: cod fiscal,contract de comodat chiar si C.I. italian.

Multumesc mult pentru ajutor, va doresc o zi frumoasa in continuare!

In timp ce va raspundeam am avut o mica discutie "amicala" cu superiorul meu din care au reiesit urmatoarele:
1. primul lucru care trebuie facut este contractul de comodat(sa dovedesc ca am o resedinta pe teritoriul Italiei)
2 codul fiscal (codice fiscale)
3. contract de munca

Acest codice fiscale cum se obtine? Merg pur si simplu cu buletinul de Romania si mi se atribuie acest cod sau trebuie sa fac SI dovada resedintei?
Buna ziua,
Caut de ore bune si nu gasesc niciun raspuns specializat la intrebarea: Ce conditii obligatorii trebuie indeplinite pentru a beneficia de contract de munca in Italia in 2012(asta in caz ca s-a modificat vreo lege in ultima vreme)?

Ma intereseaza care sunt pasii in ordine cronologica.

Mentionez ca sunt in Italia de 5 luni,n-am facut niciun act de cand sunt aici, lucrez de 5 luni la acceasi firma si locuiesc gratis intr-un apartament pus la dispozitie de firma(pentru care urmeaza sa semnan un contract de comodat).

Astept cu foarte mare interes raspunsurile dvs.

Cu stima
Răspuns la discuția tva 24% sau 19% ?
Buna ziua,

Lucrez la o firma de curierat si sunt intr-o dilema iar parerile sunt impartite.
Ma refer strict la servicii prestate in luna iunie si facturate in luna iulie.

Va rog sa ma ajutati cu paragraful din lege care-mi permite sa facturez in luna iulie cu tva de 19 % serviciile prestate in iunie.
Exista asa ceva?

Multumesc anticipat si astept cu mare interes raspunsul dvs.