avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 341 soluții astăzi
Forum Activitate zehan007

Activitate zehan007

Buna seara,
Sunt angajat la o companie din octombrie 2013 cu contract pe perioada nedeterminata. Din data de 1.06.2014 as vrea sa plec 2 luni de zile in strainatate. Angajatorul e obligat sa imi acorde concediu fara plata sau nu? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Mostenire, Succesiune!
Multumesc mult. Dar in cazul in care nu se prezinta fratele din strainatate atunci fiecare parcela de pamant va fi impartita in 4 sau am avantaj la parcelele pe care platim impozit de 23 de ani ??
Buna ziua,
Problema mea suna in felul urmator: Bunicul a decedat in 1996 iar bunica in 2000 si evident nu s-a facut succesiune.Au avut 4 copii printre care unul este tatal meu. In timpul vietii bunicii au impartit averea copiilor doar verbal fara un act scris iar tata plateste din 1990 impozitul pe partea lui de mostenire( 3 parcele de pamant) cu toate ca pamantul este pe numele bunicilor. Cum ar putea sa treaca pamantul pe numele lui atata timp cat unul din fratii lui este in strainatate de 7 ani si nu se va mai intoarce in tara??? Multumesc anticipat si as aprecia un raspuns cat mai corect si concret. O zi buna va doresc
Discuție factura orange
In 2002 am cumparat un telefon cu abonament de la orange, incheiat cu contract pe 2 ani. Dupa un an si 2 luni am renuntat la abonament si nu mi s-a cerut clauza de reziliere de 1000 ron, dar nici nu am platit ultima factura ultima factura .Anul trecut in februarie am primit de la orange o instiintare sa platesc ultima factura plus acea clauza de 1000 ron la care se adauga penalitati. In iunie tot anul trecut am primit alta hartie in posta in care scria ca orange renunta la acea clauza de reziliere dar in schimb tot mi se cerea plata facturii si de data aceasta fara penalitati. Anul acesta in martie am primit de la o firma de avocatura o instintare in care eram sfatuit sa platesc pentru a nu ajunge in instanta, iar astazi 9.08.2010 am gasit in posta o cerere de executare silita de la un avocat si mi se pretinde sa achit suma de 600 ron desii ultima factura era de 200 ron. Ce sa fac? E posibil dupa atatia ani sa fiu nevoit sa pletesc acea factura + penalitati chiar daca timp de 7 ani nu am fost instintat, si penalitatiile sa fie mai mari ca suma initiala?