avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate crysstyna_84

Activitate crysstyna_84

Buna ziua, mama este intr-o situatie ciudata in legatura cu casa bunicii mele decedata .Fratele bunicii mele vrea o parte din casa si teren, problema este ca bunica mea a locuit acolo , in casa parinteasca , despagubindu-l pe fratele ei cu o suma de bani ,pe un act facut de mana cu martori acum multi ani. Intre timp bunica mea a facut act de proprietate pe teren si pe casa p-e numele ei, fratele ei cat a trait ea nu a venit sa ceara nimic. Mama a deschis succesiunea iar cei de la primarie au spus ca atata timp cat fratele bunicii mele nu a venit timp de 25 de ani sa depuna o cerere privind mostenirea de la partinti , acum nu mai are nici un drept. Intrebarea mea este daca fratele bunicii mai are vreau drept daca atatia ani nu l-a interesat de nimic si daca mama mi-ar vinde mie prin contract de vanzare cumparare , se poate ataca?
Buna ziua am si eu o intrebare am cumparat o casa, banii au fost procurati dintr-un credit bancar de nevoi personale fara ipoteca, casa fiind pe teren concesionat , vreau sa stiu daca in cazul in care nu mai pot plati decat jumatate din valoarea ratei lunare ce mi se poate intampla,are vreun drept banca sa-mi ia casa?
Discuție divort
buna ziua am si eu mai multe intrebari in legatura cu un divort: in primul rand avem un copil minor de 9 ani si o casa pe teren concesionat cumparata cu ajutorul a doua credite de nevoi personale unul este pe numele meu si sotul codebitor si cel de al doilea pe numele parintilor mei, tin sa precizez ca in actele casei si contractul de concesiune sunt pe numele meu (sotie).As dori sa stiu ce sanse am sa obtin custodia copilului si dreptul la casa in situatie in care sotul refuza divortul , specific ca eu sunt bugetara si am avut dintotdeauna salariul mult peste cel al sotului.Daca sotul ar fi de acord sa divorteze si sa imi cedeze custodia si dreptul la casa pot divorta la notar?Va multumesc!
Răspuns la discuția divort
dar daca eu raman in apartament si sotul in vila eu avand domiciliul la apartament se mai considera ca e parasire de domiciliu?Cu ce ar putea ramane el in urma partajului daca bunurile sunt ipotecate pt credite pe societatea mea
Discuție divort
Buna ziua am si eu mai multe intrebari sunt casatorita de 5 ani , am o societate la care sunt asociat unic si administrator, o vila si un apartament pe numele ambilor care sunt ipotecate pentru un credit luat pe societatea pe care o detin, as vrea sa divortez si as vrea sa stiu cum afecteaza divortul meu bunurile in cazul in care nu ne intelegem , ce drepturi are el la societatea mea pe care o detin de 17 ani si ce drept are la bunurile ipotecate pt creditul pe societate.Daca parasesc domiciliul conjugal afecteaza cu ceva impartirea bunurilor , mentionez ca nu avem copii .Va multumesc mult!
VA MULTUMESC

BUNA ZIUA, PANA ACUM STIU CA ANGAJATORUL ERA OBLIGAT SA MA PRIMEASCA LA MUNCA DUPA CEI DOI ANI DE CONCEDIU, DUPA NOUL COD AL MUNCII MAI AM DREPTUL SA MA INTORC LA MUNCA , DACA DA CE PERIOADA SUNT OBLIGATI SA MA TINA?
BUNA ZIUA AM SI EU O PROBLEMA , SUNT IN CONCEDIU DE MATERNITATE , COPILUL ARE 8 LUNI SI AS FI VRUT SA MA INTORC LA SERVICIU DAR PROBLEMA ESTE CA PATRONUL NU VREA SA MA PRIMEASCA , SI A ZIS CA DUPA CE SE TERMINA CONCEDIUL MA PRIMESTE TERMENUL LEGAL SI MA CONCEDIAZA.INTREBARILE SUNT:
-NU EXISTA O LEGE PRIN CARE SA MA PRIMEASCA INAINTE DE CEI 2 ANI LA MUNCA, PT CA TRAIAN BASESCU SPUNEA CA VREA CA MAMELE SA SE INTOARCA LA MUNCA MAI DEVREME DAR CUM DACA PATRONUL NU VREA?
-CARE ESTE PERIOADA CARE ESTE OBLIGAT SA MA PRIMEASCA DUPA CEI 2 ANI.
VA ROG MULT SA MA LAMURITI SI PE MINE, VA MULTUMESC!
Discuție credit
AS VREA SA FAC UN CREDIT DAR AM INCEPUT SERVICIUL LUNA ACEASTA DUPA CONCEDIUL DE CRESTERE A COPILULUI , POT SA FAC ACEST LUCRU SAU TREBUIE SA ASTEPT MAI MULTE LUNI?
AS VREA SA FAC UN CREDIT DAR AM INCEPUT SERVICIUL LUNA ACEASTA DUPA CONCEDIUL DE CRESTERE A COPILULUI , POT SA FAC ACEST LUCRU SAU TREBUIE SA ASTEPT MAI MULTE LUNI?