avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate _simo_

Activitate _simo_

Răspuns la discuția Ajutor de deces
Multumesc!
O seara frumoasa!
Discuție Ajutor de deces
Buna ziua,
Am o matusa care nu mai are copii si sot in viata.Aceasta a fost sotia fratelui tatalui meu.Deci din certificate legale faptul ca avem grad de rudenie nu reiese.
Matusa doreste ca ajutorul de deces sa-l pot ridica eu pentru a-i face inmormantarea in cazul decesului.
Va rog, sa ma ajutati comunicandu-ne ce demersuri trebuie sa facem de acum pentru ca eu sa am acest drept.
in baza subpunctului 2. si anume", acte de stare civilă ale solicitantului, din care să rezulte gradul de rudenie cu decedatul, sau, după caz, actul care atestă calitatea de tutore, curator, mandatar (original şi copie);
Deci ar trebui sa mergem de acum la notar si sa alegem una din variantele tutore, curator, mandatar ??? sau exista o varianta mai simpla???
Multumesc, cu stima
Simona D
Multumesc pentru raspuns.
Am gasit Disp HG nr 1588/2007 litera r dar abia acum am inteles ca este aplicabila si pentru proprietari .
O zi buna
Care este perioada maxima in care proprietarii(cu drept de folosinta) pot solicita in scris scutirea de la plata cotelor pe pe persoana a contributiei cheltuielilor asociatiei(intretinerea) stabilita stabilita prin lege?
in HG nr 1588/2007 gasesc informatii conform art.17 litera r decat pentru pesoanelece locuiesc temporar.Acesta perioada este de minimum 15 zile / luna.
Tin sa mentionez ca in statutul asociatiei este specificat la capitoul "Scutiri de plata' ca persoanele care lipsesc una sau mai multe luni calendaristice pot beneficia de aceasta scutire.
Candva am citit tot la dumneavoastra pe acest minunat site ca daca sta mai putin de 5 zile sunt scutiti prin lege de plata pe nr de persoane la cotele de intretinere.
Va rog un raspuns ca de multe ori mi se intampla sa fiu plecata in delegatie de la data de 5 ale lunii si sa ma intorc pe data de 15 ale lunii dupa de 2 luni si sa fiu scutita decat pe o luna deoaerece nu m-am incadrat in "luna" calendaristica.
Sa fiu mai explicita:
Plec pe 5 Iunie si ma intorc pe 12 August - platesc intretinerea pe numar de persoane+ cota indiviza pe Iunie ;intretinerea pe cota indiviza luna Iulie si intretinerea pe numar de persoane+ cota indiviza pe August.
Daca exista un articol pe care eu l-am sarit cu vederea din HG nr 1588/2007 ce face referire si la propietari va rog sa-mi dati numarul lui.
Daca trebuie legal sa ma supun decat statutului asociatie - unde-i lege nu-i tocmeala:frantic:
Mutumesc,
Multumesc pentru raspuns.
Am citit ordinul ANRSCE , dar administatorul codomeniului in care locuiesc nu are informatiile despre numarul total de unitati de consum aferent partilor comune ce s-ar determina cu relatia PC = nR PC ´ KQ PC ´ KC PC.
Acesta calculeaza caldura pe suprafata locuibila , deci in cota indiviza ,aplicand o cota de 15% a spatiilor comune.Blocul in care locuiesc are 10 etaje si nu sunt calorifere pe casa scarii.Eu am centrala si platesc la caldura acei 15% din cat ar revenii unui apartament cu suprafata apartamentului meu.Tin sa precizez ca in blocul in care locuiesc suntem decat doua apartamente cu centrala si fara repartitoare restul apartamentelor.Avem decat un singur contoar de inregistrare la intrarea in bloc al agentului termic.
Imi pare rau, dar aceste norme de aplicare a ordinului ANRSCE , nu reusesc sa "ma lumineze" daca am dreptul sa cer conducerii codomenului in care locuiesc o reducere a procentului la partea comuna, sau macar sa stiu, prin lege , intervalul ce se poate considera parte comuna .
Va rog, daca se paote o informatie privind cererea mea daca este intemeiata sau nu.
Multumesc,
S
Detin centrala termica.Sunt locatar intr-un codomeniu ce nu are repartitoare de caldura.Cat la % din factura de energie termica sunt obligat prin lege sa platesc partea comuna??
Va rog ,daca se poate ,normele sau legea care stipuleaza acest procent.
Multumesc,
Răspuns la discuția Documente contabile
Multumesc pentru raspunsurile promte si explicite.Mi-ati fost de mare ajutor! deasemenea si de urari!Sunteti excelenti in ceea ce faceti!
Buna ziua,

Sunt Cenzor la o asociatie de propretari si un locatar al blocului a facut o cerere catre asociatie in care are pretentia de a i se pune la dispozitie copii xeroxate dupa facturi, chitante, bonuri fiscale si contracte ce au fost obiectul unor lucrari de imbunatari(ex- schimat cutii scrisori, zugravit , inlocuire usi paliere) facute in trecut cu cel putin 8 luni.
Tin sa precizez ca toate lucrarile s-au facut pe baza propunerilor in adunarile generale ale asociatiei cu acordul majoritatii .
Ceea ce ma intereseaza , este faptul daca la Asociatiile de proprietari se tine cont de confidentialitatea circulatiei documentelor contabile, daca comitetul impreuna cu comisia de cenzori este indreptatita sa-i dea in custodie aceste copii xeroxate sau are voie decat sa i le arate vizual pe cele in original???.

Multumesc pentru raspuns.
La multi Ani si sa aveti parte de tot ce-i mai bun !
Răspuns la discuția Teapa agentie de turism
Multumesc mult pentru raspuns
Si eu sunt in aceeiasi situatie.. vad ca nu ati primit inca nici un raspuns.Despre ce agentie este vorba?
Daca deja ati inteprins ceva va rog sa ma initiati si pe mine.
Multumesc frumos,
Simona