avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate ukzspan

Activitate ukzspan

Buna ziua, lucrez la o societate pe actiuni care este in faliment si am primit un aviz de inspectie fiscala de la o primarie.
La sfarsitul anului 2017 am dobandit in urma unei sentinte civeile bunurii: teren, cladirii de la o alta societate .
Este legal sa primim inspectia fiscala dupa deschiderea procedurii falimentului ?
Multumesc,
Buna ziua,
Reprezint o socitate comerciala care are in proprietate terenuri arabile situate in intravilan si o faneata in intravilan pe raza unui municipiu si a doua comune.
Stiu ca s-a schimbat codul fiscal si intrebarea mea este mi se mai calculeaza impozitul pe teren ca anul trecut in sensul ca tot terenul era trecut la curs constructii sau este altfel, m-au instiintat ca trebuie sa depun o declaratie.
Multumesc,
Care sunt serviciile medicale stomatologice sunt decontate de Casa de Asigurari de Sanatate ?

Buna dimineata,
Reprezint un cabinet medical individual si sunt desemnat sa rezolv urmatoarea problema:
CMI a primit printr-un contract de comodat un spatiu de la o primarie, unde era stipulat ca jumatate din plata utilitatilor trebuie platit de CMI .
Cum trebuie sa procedeze primaria care este proprietarul bunului, imi factureaza utilitatile (care sunt purtatoare de TVA), este corect poate o primarie sa factureze utilitati sau cheltueli de functionare sau exista alta modalitate legala, cum trebuie sa procedam ?
Multumesc anticipat !
Sunt administratorul a 3 societati comerciale cu diferite domenii de activitate: comert - magazin alimentar,
comert - vindem piese auto magazinelor de profil
transport intern si international
Precizez ca avem contracte cu cabinete autorizate pentru evidenta contabila si in afara de magazinul alimentar care isi desfasoara activitatea la casa parintilor mei pentru restul firmelor au sediu social si atat nu desfasoara activitatea la sediul social, mentionez ca nu deduc cheltuelile cu utilitatile pentru spatiile detinute in baza unui contract de comodat.
Intrebarea mea este parinti mei platesc impozit majorat pentru ca eu am sediile firmelor la dansi, cei de la primarie le-au spus sa completeze o declaratie si sa reevalueze spatiile unde am eu sediile sociale, este corect, cum se procedeaza.
Multumesc anticipt

Buna ziua,
Sunt un angajator si vreau sa angajez un sofer pe un camion. In contractul de munca o sa aiba salariul minim pe economie, dar eu vreau sa ii mai dau in plus 0,30 lei/km parcurs. Avand in vedrere ca km parcursi intr-o luna vor varia, cum ii fac contractul individual de munca astfel incat sa il platesc si in functie de km parcursi .
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția salarizare functionar public
Nu sunt atributi noi care nu au legatura cu functia detinuta
Un functionar public daca primeste atributii noi in plus fata de fisa postului, atributii care pana in momentul respectiv nu existau poate primi bani in plus la salariu. In anul 2014 acest lucru era posibil, dar pentru 2015 mai este valabil acest lucru. Daca este va rog sa ma indrumati unde scrie acest lucru.
Multumesc anticipat,
Buna ziua,
Am cumparat anul acesta o pensiune in statiunea Eforie Nord si as dori sa o inchiriez la populatie.
Intrebarea mea este pe langa faptul ca trebuie sa deschid o firma, ce alte avize, autorizatii mai am nevoie. Cui trebuie sa ma adresez ?

Multumesc mult,
Discuție Prescriere sume
Buna ziua,
Intrebarea mea este unde scrie ca amenzile sau impozitele neincasate timp de 5 ani se prescriu si se imputa celui care s-a facut vinovat de neincasarea lor.

Multumesc,