avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate IonD

Activitate IonD

Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc.
Buna ziua,
Va solicit ajutorul privind urmatoarea speta:
Suntem 4 giranti la un Contract de imprumut prin C.A.R., pentru un pensionar. Girantii sunt doua persoane cu C.I.M, o persoana cu Contract Prestari Servicii si inca o persoana care are C.I.M suspendat. Titularul contractului de imprumut, respectiv pensionarul, refuza sa achite ratele lunare timp in care se acumuleaza dobanzi.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1. In caz de executare silta a girantilor, care dintre acestia intra la executare ?
2 Poate ( trebuie ) executorul judecatoresc sa actioneze pentru executare doar pensionarul, pensionarul si girantii sau doar girantii?
3. Pot girantii, avand in vedere ca CAR-ul a imprumutat pensionarul fara a avea un fond acumulat de catre acesta,sa preantampine actiunea de executare silita?(depinde trebuie studiat- statutul CAR-ului )!
4. Ce alte cai de evitare a executarii silte mai au girantii ( de exemplu salariu in mana-cash-)?

Multumesc,
Cu respect,
IonD
Răspuns la discuția Activitate PFA, REVISAL
Multumesc.
Buna ziua,
1.Inteleg ca exista speculatii cum ca numai SRL-ul este acceptat de ITM pentru transmitere de REVISAL. Ce informatii pertinente aveti?.
2. Stiu ca legislatia permite angajare cu CIM. pe PFA . Cei de ORG din judetul meu spun ca nu.
3.In cazul in care detin un PFA,si doresc sa inchei un Contract de prestari servicii cu institutia la care lucrez, dar am o situatie de conflict de interese, pot angaja cu CIM sotia, iar eu sa-mi suspend activitatea pe timpul conflictuluii de intrese ?
Sotia trebuie sa aiba pregatire In domeniul in care functioneaza PFA-ul.?
Daca nu, care ar fi ,, modalitate cea mai buna,,?
Cu multumiri.
Răspuns la discuția Infiintare PFA
Multumesc mult.
Cu respect.
Discuție Infiintare PFA
Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati in urmatoaraea situatie:
1.pentru infiintarea unui PFA, pe resurse umane, este o solutie buna certificatul de absolvire a cursului de inspector de resurse umane -7830 Servicii de furnizare şi management a forţei de muncă ? ( ca si obiect de asctivitate).
2.care este solutia pentru ca acest PFA sa aiba dreptul de a a intocmi completarea la zi a Registrului de evidenta a salariatilor (cel mai important), avand in vedere ca este necesara o dovada a înregistrării prestatorului ca operator de date cu caracter personal, conform prevederilor Legii nr. 67712001 ?.
Cum (unde) se poate face dovada înregistrării prestatorului ca operator de date cu caracter personal ?.
Se face direct pe PFA?
Cu multumiri.
Răspuns la discuția Incadrare angajat
Multumesc.
Răspuns la discuția Incadrare angajat
Multumesc frumos.
O ultima precizare.Poate fi luat in considerare un master pe financiar ( Managementul financiar al organizatiei) ?
Cu respect.
Răspuns la discuția Incadrare angajat
Sef Serviciu RUNOS.
Multumesc
Buna ziua,
Supun discutiei urmtoarele situatii:
1. Care este incadrarea in COR. pentru un absolvent de ASE. Bucuresti,, Facultatea de Management, licentiat in stiinte administrative?
Este corecta incadrearea ca economist?
2. Pe perioada cat un angajat este incadrat intr-o functie de conducere, vechimea se considera ca vechime in specialitate?
Multumesc mult.