avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate adamantium2010

Activitate adamantium2010

(imi cer scuze daca nu am postat mesajul in categoria corecta, sper ca nu am incalcat regulile forumului)

Buna ziua,

De trei luni lucrez legal in Slovacia (tara membra UE), iar angajatorul imi plateste darile si contributiile legale.
Sunt asigurat la sistemul de asigurari de sanatate de stat din Slovacia.

Situatie: Mi s-a spus ca inca figurez ca "asigurat" la CAS Cluj, unde am lucrat si am avut medic de familie pana acum trei luni.
Nemaifiind angajat in R, si nemaiplatindu-mi nimeni contributiile catre CAS Cluj/RO,
inteleg ca apar ca "datornic" sau ca "asigurat cu situatie neclara".

Intrebare 1: exista posibilitatea sa figurez ca "datornic" la CAS Cluj pentru ultimele trei luni de cand nu mai lucrez in Romania?

Intrebare 2: cum sa fac si ce acte imi trebuie pentru a nu mai figura ca "asigurat cu situatie neclara" in Romania?
Trebuie sa cer stergerea mea din evidenta CAS Cluj?

Intrebare 3: Voi avea nevoie de formularul misterios E104?

Am incercat sa sun la CAS Cluj, mi-a raspuns o doamna binevoitoare (da, exista asa ceva!) dar din pacate necunoscatoare, care nici nu m-a lamurit, nici nu m-a transferat la alt departament, de frica sa nu deranjeze si alti colegi.

Ma puteti ajuta sa-mi lamuresc cateva din misterele de mai sus?

Va multumesc anticipat!
Verbal. Nici in CIM nu se specifica, si nici nu am incheiat vreun act aditional in ceea ce priveste acest bonus din vanzari.
Chiar acum ma intrebam cum as putea demonstra existenta acestui bonus, in cazul unui proces.
Am extrasele bancare prin care pot arata ca, timp de 2 ani, am primit in fiecare luna un bonus de vanzari din partea firmei.
Pe extrasul bancar chiar apare ca banii au fost alimentati sub denumirea de "Bonus Vanzari Luna xx/anul yy".
Va multumesc pentru indicatia de a urma precizarile art. 283 alin.1 lit. c din Legea nr. 53/2003- Codul Muncii!

Totusi, oare e corect raspunsul fostului angajator, "bonusul din vanzari nu constituie salariu, deci nu e drept salarial"?

Va multumesc pentru raspuns!
Totusi, se pare ca va trebui sa ii conving ca exista o lege care imi permite sa imi cer acest drept.
Imi puteti spune va rog si ce lege as putea invoca pentru aceasta?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea dilema:
dupa ce am demisionat din firma X, in luna August 2010, nu am mai fost atenta la bonusul din vanzari cuvenit lunii august.
De abia in decembrie, cand am primit extrasul bancar anual, mi-am dat seama ca in luna Septembrie 2010 am primit salariul cuvenit, dar nu si bonusul din vanzari.

Am luat legatura cu fostul sef, dar acesta mi-a spus ca e prea tarziu pentru a cere acesti bani.
Nu vreau sa par lacoma, dar ma intreb daca exista vreun termen de.. prescriere a drepturilor banesti cuvenite unui fost salariat.
Cu alte cuvinte, imi mai pot cere acest drept dupa sase luni?
Daca da, oare exista vreo lege pe care o pot invoca, inspre apararea mea?

Va multumesc anticipat!
Va multumesc pentru raspuns!

Pana acum cativa ani, pe vremea cand eram profesor suplinitor in sistemul de stat, am primit cel de-al 13-lea salariu corelat cu perioada lucrata in scoala.

Asa se face ca desi nu mai suplineam la scoala nr. 2 (de exemplu), primeam cel de-al 13 salariu aferent celor x luni in care fusesem incadrata pe post in acea scoala.

Dupa ce am iesit din invatamant si am intrat in sfera privata, nu am mai primit acest al 13-lea salariu.

De aceea as dori sa stiu daca pot primi acest drept salarial, aferent celor 8 luni lucrate in cadrul firmei private.
Totusi... intrebarea persista: se poate?
Buna seara!
Mi-a spus o prietena ca la firma (mediu privat) unde am lucrat din ianuarie pana in august anul curent s-a dat al 13-lea salariu.
Eu nu am fost inclusa (nu am primit nimic pe card).

Intrebare: se poate ca directorul firmei sa decida sa nu imi acorde cel de-al 13 lea salariu, din cauza ca am demisionat, in august?

Va multumesc anticipat!
Chiar asa, ce se poate intampla daca decid sa nu ma mai prezint la locul de munca in cele 15 zile de preaviz?
Sunt pasibil de.. ce pedeapsa?
Va multumesc pentru raspuns! M-am linistit!
M-am alertat zilele trecute cand am vazut la Realitatea un show despre un nou cod al muncii, in care era vorba despre extinderea preavizului in caz de demisie de la 15 zile la 20 zile calendaristice.

Nu am reusit sa ma lamuresc: chestia asta a intrat deja in vigoare? Sau intra mai tarziu?
Daca sunt angajat si vreau sa dau preaviz saptamana asta, ii spun sefului? Ca nu mai vin la munca de azi in 15 zile sau in 20 zile?

Va multumesc anticipat.