avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate Secundanatura

Activitate Secundanatura

Răspuns la discuția Costuri Intreprindere Individuala
Va multumesc pentru raspuns.
Pot sa angajez la Intreprinderea Individuala care e pe numele meu, pe cineva din familie? (mama sau frate)
Maine ma duc sa deschid firma si mi-e teama ca fac vreo greseala. Trebuie sa stiu daca pot angaja din familie.
In alta ordine de idei, care ar fi cea mai avantajoasa forma de PF?
Buna ziua. Cat m-ar costa dechiderea unei I.I. cu tot cu avize, acte necesare pentru o alimentara/magazin in scoala? Va multumesc.
Răspuns la discuția Magazin in scoala
Sunt angajat ca profesor si vreau sa deschid o I.I. (un magazin alimentar). Pot sa o deschid pe numele meu? Daca nu, pot face asta pe numele bunicului meu care e pensionar, dar are calificare de mecanic de locomotiva? Mentionez ca angajat va fi fratele meu care a lucrat 3 ani pe post de lucrator comercial dar e calificat pe Istorie :( Ce solutii am?
Va multumesc
Buna ziua. As dori sa stiu daca pot infiinta o INTREPRINDERE INDIVIDUALA intr-o scoala cu cls I-VIII. E vorba despre un magazin pt elevi scolii. Optez pt II deoarece am auzit ca sunt costurile mai mici. Totusi, spuneti-mi va rog, care ar fi cea mai potrivita forma de societate pentru un magazin intr-o scoala mica?
Va multumesc.:help:
Buna ziua. Sunt interesat sa deschid o frizerie si as vrea sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez. Am auzit ca cea mai potrivita forma este PFA, costuri mici, avand in vedere ca e o frizerie de cartier. Totusi, daca deschid frizerie pe numele meu, am nevoie de vreun atestat, dip[loma de frizer? Nu am asa ceva, cu toate ca stiu sa tund si oricum o sa am 2 angajati pt asta. In rest, mai am nevoie avize de pe la SANEPID sau alte institutii? Va multumesc.