avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate marinaioana

Activitate marinaioana

Discuție magazin online
buna ziua!as dori si eu sa stiu ce pasi sunt necesari pentru deschiderea unui magazin virtual.multumesc!
Răspuns la discuția Hartuire
chiar mai devreme am sunat la politie,pentru ca venise la mine la usa si incerca sa intre...sper sa se rezolve situatia asta,pentru ca este groaznic.va multumesc foarte mult pentru raspunsuri,si nu am decat sa continui sa fac plangeri
Discuție Hartuire
buna ziua!am si eu o problema...in urma cu aproximativ doi ani am inceput o relatie cu un baiat.totul a decurs normal pana in urma cu 6 luni.datorita faptului ca acesta incepusa sa aiba tulburari comportamentale(gelozie,posesivitate,violenta,injurii)am incercat sa ma despart de el,sa ii comunic ca relatia nu mai merge.nu a functionat,deoarece m-a amenintat ca se va sinucide.nestiind ce sa fac,am acceptat sa ma vad in continuare cu el,de teama ca va face vreo prostie.la aproximativ o luna dupa cele intamplate,comportamentul lui s-a agravat,si am hotarat sa ii spun inca o data ca nu mai vreau sa fim impreuna.acesta a inceput sa ma ameninte cu moartea,sa ma santajeze si sa imi aduca injurii.pana acum o saptamana am stat cu el de frica,insa m-am hotarat sa le spun parintilor mei ce se intampla,si am facut o plangere la politie.deocamdata nu am rezolvat nimic,pentru ca de atunci nu am mai iesit din casa de frica,pentru ca el sta mereu pe langa blocul meu.mentionez ca si acum imi aduce injurii si ma ameninta cu moartea la telefon sau pe internet...martori ca era violent si ca ma ameninta am..insa nici unul nu este de acord sa ma ajute pentru ca nu vor sa se bage....as putea obtine un ordin de restrictie,ceva??va rog ajutati-ma!
multumesc!
Răspuns la discuția proces fond funciar
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
am un proces pe rol in care sunt parata .niste consateni isi revendica o parte din terenul intravilan al meu pe care am casa,anexele gospodaresti,via si gradina.acest pamant a fost lot dat in folosinta de C.A.P ,am autorizatie de constructie a casei din 1962,il am trecut pe titlul de proprietate (din 1996);suprafata din registrul agricol 59-62,corespunde ca marime cu cea din titlul de proprietate.in 2001,aceiasi vecini ne-au actionat in judecata pentru acelas lucru,dar in procesul aflat pe rol in prezent,au modificat putin actiunea prin faptul ca in 2001 cereau anularea titlului si o suprafata de 2000mp ,iar astazi cer constatarea nulitatii partiale a titlului meu de proprietate si revendica o suprafata de 1200 mp;au schimbat putin si partile introducand un mostenitor in plus.in 2001,li s-a respins actiunea ca nefondata;au facut si recurs,li s-a respins si acesta.avem hotararile din 2001 definitive,iar acum m-am trezit din nou data in judecata pentru acelas lucru de fapt(caci este vorba de acelas teren intravilan)precizez ca atunci cand C.A.P-ul mi-a dat acest pamant,era teren arabil,liber;in 1962 mi-am construit casa,am pus vie si gradina .muncesc acest pamant de aproape 50 de ani.care ar fi solutia in acest caz?va multumesc!!!