avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate ang10

Activitate ang10

Buna seara,
Ma puteti ajuta cu inregistrarile pentru plata unui concediu de odihna de 5 zile?

Stiu ca indemnizatia de concediu se calculeaza ca media ultimelor 3 salarii de baza impartit la nr de zile lucratoare.
Răspuns la discuția Prelungire contract suspendat
Dupa data de 15 ianuarie angajatul nu mai vrea sa se intoarca la treaba.Vrea sa isi de a demisia.
Pot sa ii inchid contractul cu data de 16 01.2015, daca da in baza art 81 lit.7 ar fi OK? sau trebuie sa ii activez contractul, sa ii dau preaviz dupa care ii desfac contractul de munca?
As dori sa stiu daca rationamentul descris mai jos este corect:
Prima suspendare a cim-ului
* data incepere suspendare: 15.11.2014
* data sfarsit suspendare: 15.12.2014
*data incetare suspendare si transmitere revisal : 15.12.2014
Dar angajatul ar mai dori inca 1 luna de concediu fara plata asta ar insemna:
*data de transmitere a deciziei de prelungire a CFP: 15.12.2014
*data de sfarsit suspendare: 15.01.2015
*data incetare si operare in revisal: 15.01.2015:(
Pot angaja dupa 3 luni un "angajat" careia i-am desfacut contractul cu art 65 , pe aceeasi functie, daca eu am desfiintat postul acum 3 luni?#-o#-o#-o
Buna ziua,
Imi poate spune cineva ce contributii se platesc pentru un angajat in somaj tehnic( contract suspendat in baza art.52 lit.c)?
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca mai este in vigoare OUG NR.28/2009 conform careia "pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, dar nu mai mult de 3 luni, angajatorul si salariatii sunt scutiti de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate atat de angajatori, cat si de salariatii care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat".
Răspuns la discuția revisal - inregistrare contract
Daca accesez oricare dintre "incarcari" si caut dupa numele angajatului imi apare o singura data, apare numele/prenume , adresa, cnp-ul si faptul ca e activ.
Răspuns la discuția revisal - inregistrare contract
Imi apar doua incarcari cu nr diferit unul la ora 16 si unul la 17.
Răspuns la discuția revisal - inregistrare contract
AVETI DREPTATE CU ORA TRIMITERI. Eu am inregistrat acest contract la ora 16 si am asteptat pana la ora 17 si nu imi aparea nici o inregistrare si am mai trimis odata si a doua zi au aparut ambele inregistrari.
Buna ziua,
Am avut de facut o angajare si am trimis la revisal dar dupa 1 ora am verificat sa vad daca sa preluat si am constatat ca nu.De frica ca nu o sa se inregistreze am mai trimis o data si la fel mi sa intamplat nu mia aratat inregistrare.A doua zi cand am verificat aveam 2 inregistrari pentru acelasi contract.Cei de la Itm mi au spus ca nu se poate stege, important e sa fie inregistrat corect, in ziua anterioara inceperii activitati.
Ma poate ajuta cineva cu vre o parere?:(