avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Activitate amelie.me

Activitate amelie.me

Răspuns la discuția intentare divort
pe mine nu ma intereseaza sa obtin casa... prefer sa o vindem si sa impartim banii...intrebarea mea era daca se poate face acest lucru avand in vedere faptul ca nu exista acte pt casa....
In legatura cu copilul, eu sunt inca in concediu de maternitate... dupa aceea nu voi lucra un an pt ca voi fi ocupata cu licenta... eu practic am crescut singura copilul... imi permit sa o intretin fara nici o problema... sa-i ofer tot ce are nevoie... am si alta casa de la parinti mei... nu voi avea probleme cu custodia doar pt ca nu am un serviciu, nu?
Am si eu o problema mai delicata... As vrea sa intentez divort. Problema este ca am construit in timpul casatoriei o casa care se afla pe un teren luat de sotul meu inainte de a ne casatori noi. Valoarea reala a casei este pe la 200.000 de euro... Problema este ca nu avem inca definitivate actele pt casa... abia acum este in lucru autorizatia de constructie... Cum se va proceda la partaj? Am investit personal foarte multi bani in casa aceea si nu-mi permit sa ii pierd... In plus, mai avem si o fetita de aproape 2 ani si as vrea sa-i obtin custodia totala, fara ca el sa aiba drept de vizita... asta pt ca pe mine m-a lovit, de aici si motivul pt care vreau sa divortez si nu vreau sa-l mai las sa se apropie de copil. Cum trebuie sa procedez?