avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate mag1962

Activitate mag1962

Buna ziua,am o cunostiinta care este casatorita cu un cetatean italian si locuieste de aproximativ 10 ani in Italia si este atat cetatean roman cat si cetatean italian..As dori sa imi spuneti daca inchiriaza un apartament din ROMANIA care este pe numele ei trebuie sa achite sanatatea conform noului cod civil daca nu mai locuieste in Romania si isi plateste acolo taxele pentru sanatate fiind asigurata conform legislatiei de acolo? Mentionez ca pana acum achita impozitul pe chirie la fisc si imopzitul pe cladiri la Taxe si Impozite din cadrul primariei.
Se mai pot face conventii civile la Asociatiile de Proprietari pentru administrator,respectiv femeie de serviciu in conformitate cu ghidul de aplicare oug 82/2010?Si daca da care sunt contributiile la buget?
1)Daca Administratorul este pensionar ce contributii trebuie sa dea Administratorul si Asociatia de _Proprietari catre stat conform noului cod fiscal?
2)Se mai poate incadra Administratorul la conventii civile profesionale?
3)Cenzorul sau Presedintele Asociatiei de Proprietari pe baza contractului de mandat ce taxe mai trebuie sa achite?
4)Daca Administratorul sau femeia de serviciu isi fac PFA ce contributii trebuie sa achite?
5)Daca Cenzorul sau Presedintele Asociatiei de Proprietari sunt PENSIONARI mai trebuie sa achite ceva?
Buna ziua,in legatura cu noul cod fiscal pentru Asociatiile de Proprietari as dori sa imi raspundetila urmatoarele intrebari :
-se mai poate face conventie civila si de care pentru administrator si ingrijitor,sau numai contract de munca?
-in cazul in care administratorul are loc de munca cu carte de munca ce trebuie sa achite catre Stat?
-in cazul in care administratorul este pensionar ce trebuie sa achite catre Stat
-la fel daca ingrijitorul si cenzorul sunt pensionari si ce fel de contracte se pot face cu acestia(conventii civile sau contracte de munca)
Va multumesc anticipat si astept cat mai urgent raspunsurile.
Buna ziua,in legatura cu noul cod fiscal pentru Asociatiile de Proprietari as dori sa imi raspundetila urmatoarele intrebari :
-se mai poate face conventie civila si de care pentru administrator si ingrijitor,sau numai contract de munca?
-in cazul in care administratorul are loc de munca cu carte de munca ce trebuie sa achite catre Stat?
-in cazul in care administratorul este pensionar ce trebuie sa achite catre Stat
-la fel daca ingrijitorul si cenzorul sunt pensionari si ce fel de contracte se pot face cu acestia(conventii civile sau contracte de munca)
Va multumesc anticipat si astept cat mai urgent raspunsurile.