avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate rodi1010

Activitate rodi1010

Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?
Buna ziua,

Ca urmare a decesului mamei mele, eu si tatal meu am procedat astfel:
-tata a renuntat la mostenire (formularea exacta este "nu am facut nici un act de acceptare tacita, expresa sau fortata fata de succesiunea defunctei, fata de care inteleg sa ramnan strain") -notarul ne-a explicat ca aceasta este formularea intrucat "renuntare" se poate preciza doar in primele 6 luni, noi prezentandu-ne la 8 luni de la decesul acesteia.
-eu, unica fiica am acceptat succesiunea sub beneficiu de inventar.
Mentionez ca mama avea ca si activ doar un cont de depozit, iar ca si pasive un imprumut de nevoi speciale, iar pana acum nu am solicitat certificat de mostenitor si nici nu am facut alte acte de "acceptare tacita".

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. am citit pe diverse forumuri dupa ce am venit de la notar ca dupa 6 luni nu se mai poate face renuntare de mostenire sau acceptare cu titlu de inventar. ce valabilitate mai au atunci actele notariale incheiate de noi?
2. in cazul succesiunii sub beneficiu de inventar care sunt procedurile de urmat. unde trebuie sa merg cu declaratia data la notar si in cat timp.
3. "inventarul" activelor si pasivelor se refera doar la momentul prezent? ce se intampla de exemplu cand se va dezbate succesiunea pentru casa bunicilor mei (decedati in urma cu 10 ani, dar pt. care nu s-a facut si nici nu se intentioneaza a se face vreun demers de catre cei 3 frati ai mamei).

O zi buna si multumesc anticipat pentru lamuriri.
Răspuns la discuția Deces/credit de nevoi personale
u.b.i.k. a scris:

Daca e vorba numai de aparatura electrocasnica si de primirea pensiei atunci
nici primirea pensiei si nici folosirea aparaturii nu reprezinta o acceptare a mostenirii pentru ca aceasta se considera facuta doar in urma unor acte pe care succesibilul le putea face doar in calitate de mostenitor iar aparatura a fost folosita ca proprietar (chiar daca nu este unic).
Valoarea bunurilor este valoarea acestora la pretul pietei.
Mergeti la notar si dati fiecare cate o declaratie prin care sa aratati ca nu ati acceptat mostenirea. Depuneti apoi declaratia la banca.



va multumesc pentru sfaturile acordate
Răspuns la discuția Deces/credit de nevoi personale
u.b.i.k. a scris:

Nu este important daca ati dezbatut sau nu mostenirea ci daca ati acceptat-o sau nu. Acceptarea mostenirii este o manifestare de vointa a succesibilului prin care acesta isi ia calitatea (si devine) de mostenitor. Acceptarea sub beneficiul de inventar este o varianta daca nu stiti cat este activul si cat este pasivul. De asemenea poate fi o varianta daca unele elemente din activ sau din pasiv nu sunt tocmai clare (de exemplu valorile unor bunuri sau cuantumul exact al unor datorii cu tot cu eventualele penalitati).
Trebuie vazut ce fel de bunuri mai avea defuncta si vazut daca nu cumva renuntarea la mostenire va aduce prejudicii mai mari. Daca defuncta d-voastra mama nu a avut bunuri importante mergeti la un notar si faceti cate o declaratie de neacceptare a mostenirii si trimiteti-o apoi bancii.


Cum se cuantifica valoarea bunurilor detinute in comun cu tatal meu? (aparate electrocasnice) Sunt acestea relevante? Faptul ca tata evident continua sa le foloseasca reprezinta o acceptare tacita a succesiunii? Dar faptul ca eu si tata am primit pensia de boala conform unei adeverinte pentru luna in care mama a murit?
Buna ziua.

In urma cu 2 luni a decedat mama, la data decesului avand un credit de nevoi personale fara giranti sau codebitori, fara ipoteca si cu asigurare in caz de deces prin accident.
Mentionez ca pana in acest moment nu am dezbatut succesiunea (mostenitori am fi doar eu si tata, dar neavand active semnificative de mostenit).
Mama a avut cancer.
Motivul pentru care a facut acest credit a fost de a restitui o parte din datoriile pe care le acumulase pt. operatii si pentru a plati tratamentele pe care le mai avea de facut.
Tata nu are nici un venit, iar eu sunt la inceput de drum si am un credit pentru locuinta astfel incat nici unul din noi nu putem duce creditul mai departe (iar avand in vedere scopul creditului...).
Am inceput sa primim instiintari si notificari de la banca.

Ce imi recomandati in aceasta situatie? Sa dezbatem succesiunea si sa o acceptam sub beneficiu de inventar? Exista alta alternativa?