avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate odr1

Activitate odr1

Răspuns la discuția minor in strainatate in vacanta
multumesc pentru raspuns
eu trimit minorul cu sora sa in spania cu avionul as dori sa stiu daca procura trebuie tradusa si in spaniola cand o legalizez la notar? va multumesc
va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza salariul in cazul concediului medical ,procentul de 75% se da din net sau brut.[am 1200 net] cat ar fi trebuit sa primesc pe medical.
am in curte un ford galaxy,proprietarul a murit de doi ani si nimeni nu se mai intereseaza de masina cum pot sa valorific masina legal,dar fara sa am acte pe ea,masina e inmatriculata pe alta tara.deoarece consider ca pe aceasta perioada sunt indreptatita sa primesc o anumita chirie,masina fiind adusa de mai bine de trei ani.
la sfarsitul perioadei de contract am dorit sa trec pe cartela ,am anuntat acest lucru dupa care un operator m-a sunat si mi-a propus un abonament 'avantajos' am acceptat dar am precizat ca doar dupa ce imi expira contractul cei de la [editat] mi-au dat inapoi banii ce i-am platit in avans pe abonament dar mi-au luat si minutele care le aveam in abonament astfel facand cost suplimentar.precizez ca intre vechiul abonament si cel nou este o periada de 18 zile in care nu eram trecuta nici cu vechiul abonament nici cu cel nou ceea ce pare absurd.am facut reclamatie la care nu am primit raspuns dar ei tot continua sa aplice penalizari si acum au reziliat contractul impunindumi sa platesc in plus 800 lei pe langa cei780 .ma scuzati ca a fost cam lung mesajul ,va multumesc.
in cazul unei datorii mai vechi la fostul connex datorie in valoare de 170 lei,o firma de recuperari creante mai poate recupera aceasta datorie cu penalizari ,mentionez ca datoria e mai veche de 5-6 ani.firma de recuperari sustine ca ar fi vorba de 550 lei.nu am achitat datoria din cauza ca au fost nereguli din partea lor la abonament. firma de recuperari spune ceva de o executare silita , as dori sa stiu daca se poate face fara un proces si daca am obligatia de a mai plati datoria dupa atatia ani. va multumesc
as dori sa stiu daca este obligatorie o asigurare medicala pentru un elev de 18 ani daca pleaca in vacanta in spania.
daca cineva este divortat si locuieste in acelesi imobil cu fostul partener cum poate sa-l faca sa contribuie la cheltuieli adica la plata facturilor persoana respectiva neachitandusi nici macar pensia alimentara care a stabilito justitia in rest abuzeaza de toate drepturile de coproprietar dar obligati nimic exista o posibilitate prin care poate fi obligat sa plateasca de partaj nu poate fi vorba deoarece niciuna din parti nu poate achita taxele care se impun va multumesc
Discuție intabulare
la un bloc cu trei scari la intabulare cum se intabuleaza spatiul de sub bloc fiecare scara cu spatiul pe care sta sau se imparte altcumva mentionez ca pe scara pe care stau este fier vechi ramas de la o fosta centrala au si celelalte scari drept la fier va multumesc
daca blocul nu e intabulat cui apartine spatiul de sub bloc,precizez ca am curatat sub bloc unde canalizarea de la veceuri curgea sub bloc am valorificat si fierul vechi care se afla acolo pentru a nu cere bani de la locatari .acum dupa ce am curatat apar si carcotasi cu fel si fel de scenarii as dorii sa stiu daca am gresit ca am curatat si daca pot sa-mi faca rau ca am vandut fierul va multumesc.