avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate cristi14

Activitate cristi14

Răspuns la discuția recalculare pesie
Gabriela Pintea a scris:

cristi14 a scris:
Am fost pensionat la data de 23.11.1989 prin Decizia nr. 89882/23.11.1989, fara sa mi se ia in calcul faptul ca, in perioada cuprinsa intre 18.03.1969 – 01.06.1987, am fost incadrat in grupa a II-a de munca.

Nici nu avea cum sa vi se ia in calcul perioada in 1989. Pensia a fost stabilita plecand de la baza de calcul prevazuta in art. 10 din Legea nr. 3/1977.

Acum inteleg ca nu mai sunteti in termen sa contestati decizia emisa in 2009. Actiunea pe care o veti introduce pe rolul tribunalului poate fi motivata in drept pe prevederile art. 155, pct. f) din Legea nr. 19/2000.
ART. 155
Tribunalele soluţionează în prima instanta litigiile privind:
f) modul de stabilire şi de plata a pensiilor, a indemnizaţiilor şi a altor drepturi de asigurări sociale.


Sa inteleg ca mai pot face ceva chiar daca nu mai sunt in termen sa contest decizia? sau vorbeam tot teoretic?:) eu intelesesm ca decizia emisa de casa de pensii, neatacata in 45 de zile ramane definitiva...sau ceva de genul.
Răspuns la discuția recalculare pesie
au fost achitate contributiile.ceea ce ma intereseaza expres sunt temeiurile de drept in baza carora teoretic putea fi ceruta recalcularea.
Am fost pensionat la data de 23.11.1989 prin Decizia nr. 89882/23.11.1989, fara sa mi se ia in calcul faptul ca, in perioada cuprinsa intre 18.03.1969 – 01.06.1987, am fost incadrat in grupa a II-a de munca.
Desi am solicitat Casei de Pensii sa-mi ia in calcul si aceasta perioada si am dovedit prin adeverinta faptul ca am fost incadrat in grupa a II-a de munca, casa de pensii mi-a respins cererea avand ca motivare o interpretare eronata a Deciziei nr.87/1999 a Curtii Constitutionale, eliberand o noua decizie de pensionare in acest sens,si anume Decizia nr. 89882/21.05/2009.
Decizia 87/1999 invocata de catre casa de pensii, spune clar ca trebuie sa fie recunoscute aceste drepturi si acordate sporurile aferente atat celor care sunt inca incadrati in munca, cat si celor care au fost pensionati anterior intrarii in vigoare a Decretului-lege nr. 68/1990, dar au lucrat in aceste conditii (incadrati in grupa a II-a de munca) . Orice alta interpretare contravine principiului egalitatii inscris in art. 16 alin. (1) din Constitutie.
In opinia mea, atat timp cat eu am lucrat si am fost incadrat in aceasta grupa de munca,iar legea imi recunoaste acest lucru, consider ca fiind un abuz faptul ca nu mi se si acorda sporul pentru aceasta perioada.
Intrebarea mea este care este motivare IN DREPT in temeiul careia se poate cere recalcularea pensiei.Va rog sa ignorati faptul ca actiunea ar fi tardiv introdusa, totul ma intereseaza mai mult teoretic.