avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate ddm2010

Activitate ddm2010

Ati fi putut face o cerere de rectificare la politia care a emis cazierul. Asta in cazul in care stiati ca nu ati fost cercetat penal niciodata.
Probabil a fost o greseala.


Ieri am fost la IGP si mi-au spus ca dureaza mult comunicarea cu parchetul - aproximativ o luna de zile si nici nu stiu cand si daca Parchetul le va raspunde la solicitare sau nu! A doua varianta sugerata de ei a fost sa ma duc eu direct la Parchet.
Pt. r.gabi
Va multumesc pentru raspuns. Problema este ca nu am copii ale fiselor de cazier vechi (le-am scos la vremea respectiva si le-am depus la ORC). Nu m-a asteptam sa-mi trebuiasca atata timp cat nu figuram cu date inscrise in cazier. Maine incerc sa intru la Parchet (astazi nu au program cu publicul si inscrierile la audiente se incheiasera cand am ajuns acolo).
Cunoasteti cazuri de inscrieri eronate in cazier? Incerc sa iau in considerare si latura comica a situatiei: la articolul 209 nu se precizeaza alineatul ci numai litera c.
Daca este alineatul 1, inteleg ca este vorba despre "de către o persoană mascată, deghizată sau travestită;"
Daca este alineatul 3 - "componente ale reţelelor electrice;"
In orice caz, situatia in sine este penibila.
Va multumesc pentru raspuns.

Banuiesc ca dupa 18 ani, dosarul este la arhiva. Fac o cerere sau discut cu procurorul de serviciu? Cunoasteti cazuri de inscrieri eronate in cazier. Repet, nu cunosc nimic despre acest dosar, si nu am fost notificat niciodata nici de catre politie si nici de catre parchet cu privire la existenta lui. Ideea este ca doresc sa rezolv problema cat mai repede pentru ca imi trebuie cazierul la inscrierea in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Buna ziua,
Am fost sa imi scot cazierul pentru Registrul Operatorilor Intracomunitari si cu stupoare am primit vestea ca sunt inscris in cazier pentru punerea in miscare a actiunii penale intr-un dosar al Parchetului Judecatoriei Sector 1 din anul 1992 care se refera la art. 208, 209 lit. c C.P.
Nu cunosc date despre dosarul respectiv si nu aveam habar de existenta lui pana ieri cand mi-am ridicat cazierul.
Cred ca am depus de-a lungul timpului 4 caziere la Registrul Comertului si nu a aparut nicio data referirea la acest dosar pana acum.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in primul rand pentru a afla despre ce este vorba si apoi pentru a remedia inscrierea din cazier.
Va multumesc anticipat.