avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate gouryella

Activitate gouryella

Mulţumesc!

OK, dar sunt aberatii ale unor ministri.

Si da, as aprecia daca mi-ati spune cum se procedeaza acum, conform OUG 58, cu veniturile din drepturi de autor, obtinute ocazional (3-4 ori pe an).
Inteleg ca ar fi CAS 10.5, somaj 0.5, CASS 5.5 + impozit 16%, dar aplicate la baza de 5 salarii (pe an? pe luna?) sau la venitul realizat?

Va multumesc.
Popu a scris:
gouryella prin CDD te referi la DDA-uri?


Multumesc, regret confuzia, ma gandeam la contract pt. DDA, si am scris CDD.
Regularizarea se face anual sau in luna ulterioara?

Sunt derutata pentru ca inteleg ca trebuie sa platesc contributii lunar, raportate la o baza de 9.000 lei (5 salarii bruta), deci >3.000 lei, dar venitul meu din DDA poate fi de 1500 deci jumatate din impozite. :stunned:
Sunt angajata, dar colaborez ocazional si cu o institutie, iar pana anul trecut plata s-a facut prin contract de drept de autor.

Din ce am inteles din declaratiile de presa ale noilor ministri, as datora pentru aceste venituri din CDD: CAS 10.5, somaj 0.5, CASS 5.5 + impozit 16% pentru baza de aprox. 9.000 (cinci salarii medii brute lunar)

Insa daca eu castig sa zicem 1.000-1.500 pe luna din CDD, nu e aberant sa achit cei 32% impozit+contributii lunare, ce ar insemna 3.000 lei lunar, de 3 ori peste veniturile obtinute ?!?

Multumesc pentru orice lamurire :(


cf.
c) in cazul in care o persoana are activitati independente, desfasurate cu regularitate, in mod repetitiv si are si salariu plateste contributiile, baza de impozitare find de 5 salamrii medii brute lunar