avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate desertstorms

Activitate desertstorms

Multumesc, da, cred ca aceasta este procedura normala si legala in orice societate..."legala si normala"
Dar pentru ca traim in tara noastra, ma tem ca demersul meu va fi ignorat, exista antecedente.
Stimata Doamna, sincer, habar n-am catre cine ar trebui sa adresez cererea.
Ministerului Administratiei si Internelor, sau catre Serviciul financiar al unitatii militare din care m-am pensionat?(sau cumva Jandarmeriei Romane, avand in vedere ca sunt ofiter in rezerva jandarm?)
Contez mult pe sprijinul Dvs. daca ma puteti lumina.
Gabriela Pintea a scris:

Teoretic, ar trebui sa le primiti. Practic, nu stiu daca veti mai primi ceva.

Art. 9 din Legea nr. 118/2010 prevede ca, incepand cu data intrarii in vigoare a legii, nu se mai acorda ajutoare sau indemnizatii la iesirea la pensie. Or, dvs. ati iesit deja la pensie. Ar trebui sa faceti o cerere in acest sens.

Aceeasi problema ma framanta si pe mine, si am cautat pana acum pareri si sfaturi referitor la rezolvarea acesteia.
Eu am iesit la pensie in data de 31 mai 2010, iar Legea 118/2010 a fost publicata in Monitorul Oficial in data de 30 Iunie 2010. Conform principiului neretroactivitatii acestui act normativ, in mod firesc ar fi trebuit sa beneficiez de aceste ajutoare la trecerea in rezerva, desi pana acum nu am primit nimic.
Care considerati ca este calea legala, pentru a fi pus in drepturi?
Va multumesc.