avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate promocris

Activitate promocris

Răspuns la discuția Card credit neplatit
Ultima notificare a fost facuta in noiembrie 2012, de atunci nimic .Mentionez ca nu mi-am schimbat domiciliul .
Buna ziua .
Situatia mea se prezinta astfel:
In anul 2008 am contractat un card de credit pentru care am platit pana la sfarsitul anului 2011, dupa care am sistat platiile nemaiavand o slujba .Binenteles ca mi-a fost cesionat catre recuperatori, de la care am primit trei notificari (in lunile august, octombie si noiembrie toate in anul 2012), dupa aceea nici o notificare nici pana in ziua de astazi.
La Biroul de Credit apar asa:
-Data primei restanţe:27-02-2012
-Stare: Cont platit sau închis/sold zero
-Ultima plata facuta :02-11-2-11.
Intrebarea mea este daca mai pot fi executat silit sau este prescrisa?
Multumesc anticipat .
Buna ziua .
Situatia mea se prezinta astfel:
In anul 2008 am contractat un card de credit pentru care am platit pana la sfarsitul anului 2011, dupa care am sistat platiile nemaiavand o slujba .Binenteles ca mi-a fost cesionat catre recuperatori, de la care am primit trei notificari (in lunile august, octombie si noiembrie toate in anul 2012), dupa aceea nici o notificare nici pana in ziua de astazi.
La Biroul de Credit apar asa:
-Data primei restanţe:27-02-2012
-Stare: Cont platit sau închis/sold zero
-Ultima plata facuta :02-11-2-11
.
Intrebarea mea este daca mai pot fi executat silit sau este prescrisa?
Multumesc anticipat .

PS. a se citi "Card credit neplatit" in loc de "neplatir".
Răspuns la discuția Proprietate extratabulara
Mai pot face cerere de restituire cf. legii 10/2001 sau a legii 165/2013 ?
Buna ziua .
In urma cu mai multi ani bunicului meu i s-a expropiat un teren de catre stat, pe doua treimi s-a construit o gradinita, iar o treime unde se afla si casa i s-a dat in folosinta pe durata existentei constructiei .Doar ca la OCPI nu se gaseste nici un fel de date despre teren (ma refer la carte funciara si numar topografic), ca si cum ar fi disparut .Desi cand el a cumparat casa si terenul in 1950 in contractul de vanzare cumparare erau trecute aceste date, cat si schita de dezmembrare a terenul la aceea data .In dosarul de expropiere era trecuta suprafata care i-a fost expropiata .
Ce pot face pentru reconstituirea proprietatii pe o detinea bunicul meu .
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția TESTAMENT
Sa spunem ca la notar ne intelegem . Care ar fi cotele care revin fiecarui mostenitor (legatarul, mama mea, cei trei copii) ? Este vorba de un apartament in care proprietari era mama mea si tatal meu , in parti egale .
Joha a scris:

Sunt doua aspecte aici:
1. Actiune de anulare a testamentului in instanta, insa daca acesta este autentic aveti sanse minime.
2. Reductiunea testamentului pentru cota de rezerva succesorala ce vi se incalca prin liberalitatea facuta de defunct, care se poate face pe doi cai:
- amiabila , la notar, in cadrul dezbterii succesiunii, daca toti mostenitorii legali si testamentari se inteleg
- in instanta, in caz de neintelegere intre mostenitori. Actiunea de reductiune in instanta se prescrie in 3 ani de la decesul autorului sau de la momentul de la care mostenitorii au aflat de existenta testamentului.

Sunt doua probleme distincte , dvs trebuie sa va ganditi ce doriti sa faceti.


Răspuns la discuția TESTAMENT
Referitor la pct.1,eu cred ca testamentul este incheiat la un notar fiind astfel autentic .In fapt este vorba de un apartament in care locuieste mama mea, fiind cumparat doar pe banii ei .Doar ca pe acte este trecut si tatal meu .
Ce sanse ar fi ca o instanta sa anuleze testamentul ?
Răspuns la discuția TESTAMENT
Poate m-am exprimat eu gresit, nu stiu ce s-a intamplat cu procedura succesiunii pentru ca eu nu am mai participat(si nici fratele meu bun) . Inteleg ca eu si fratele meu (noi suntem copii din alta casatorie) nu putem fi indepartati total din mostenire, chiar daca exista un testament unde nu suntem mentionati, avand dreptul la o cota parte din masa succesorala .
Ce imi recomandati sa fac mai departe ?As vrea sa vad testamentul, dar notarul a spus ca nu poate sa-mi dea o copie, ci trebuie dezbatut de fata cu toti mostenitorii .
Discuție TESTAMENT
Buna ziua .
Pe scurt povestea mea ar fi asa:
In urma cu 10 luni tatal meu a decedat si a fost deschisa succesiunea la un notar .Fiind trei frati m-am asteptat ca totul sa se rezolve conform procedurilor in vigoare .La notar am aflat cu stupoare ca tatal meu are un testament in care l-a numit legatar universal pe un nepot (care este fiul unui frate de-al meu vitreg). Testamentul nu l-am vazut fiindca succesiunea nu a mai continuat iar notarul nu a vrut sa-mi dea o copie dupa testament
Intrebarea mea este daca pot ataca in instanta acest testament si care ar fi articolele din Codul Civil care m-ar ajuta in acest sens ?
Multumesc anticipat .
Am primit de la un notar o citatie privind dezbaterea procedurii succesorale in urma decesului tatalui meu, in care se mentioneaza ca defunctul a lasat un testament de care nu am avut cunostinta.Intrebarea mea este daca este legal sa primesc de la notar o copie a testamentul inainte de dezbaterea propriuzisa .Multumesc anticipat .