avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate alexiamaria

Activitate alexiamaria

Răspuns la discuția admitere inm 2010
nu au intrat in vigoare noile coduri.
acum se lucreaza la legile de punere in aplicare. abia anul viitor in octombrie e posibil sa intre in vigoare noile coduri.
examen la inm f(ara vechime) se da pe 23 ianuarie 2011. cursurile vor incepe la 1 martie 2011.
mult succes tuturor care se pregatesc.
un sfat pe care pot sa vi-l dau este sa cititi cat mai mult codurile si cat mai multa jurisprudenta, in special de la inalta curte si de la curtile de apel.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
pentru adriana1
scuze, nu stiu cum sa introduc in raspuns ce a spus anterior un utilizator, ca sa il atentionez ca ii raspund, dar abia m-am deprins cu forumul, asa ca ... mai am de invatat
eu am gandit in felul urmator: daca fiecare materie valoreaya 25 de pct, ma axez mai degraba pe penal si pe proceduri, pentru ca la civil este foarte multa materie.
asa ca am inceput cu penalul si procedura penala.
la penal general am citit mitrache si bulai. mitrache e mai sintetic, si pe bulai ma uitam cand aveam neclaritati sau cand vroiam sa dezvolt o anumita problema, cand simteam ca nu o stapanesc.
la penal special toader si din cursul selectiv pentru licenta de la universitatea din bucuresti (institutii de drept penal).
tot la penal general am mai citit ceva - drept penal roman.partea generala. culegere de probleme din practica judiciara pentru uzul studentilor. ed a 5-a de bulai, mitrache (tata si fiu) si lefterache.
plus toate RIL-urile si deciziile de pe site-ul CSJ, sectia penala (pe astea nu stiu daca le-am parcurs pe toate, le citeam de obicei pe masura ce citeam teoria).
la procedura penala theodoru. dupa cum am mai spus, nu a fost o decizie tocmai buna, dar eu il recomand fata de neagu (pe care l-am parcurs in facultate si in 2006 cand am mai incercat la inm).
la procedura civila, cursul sel pt licenta al lui boroi si ciobanu, codul de procedura civila comentat si adnotat vol 1 al lui boroi (care, pe langa ce e in cursul pt licenta, contine de ex. si ce era in tematica la pct. 4, adica deliberarea si pronuntarea, hotararea etc.). plus codul comentat si adnotat de boroi si octavia spineanu matei si carticica de teste grila si spete pt examene de boroi si gabriela raducan.
la civil.
la civil cursul selectiv pentru licenta al lui boroi si liviu stanciulescu pentru anul 1 si drepturile reale, unde se vedea clar mana lui boroi.
apoi drept civil. drepturile reale principale de boroi, mona maria pivniceru, tudor vlad radulescu si carla alexandra anghelescu. sunt si note de curs si teste grila si spete. e din 2010, e la obiect, nici nu-ti trebuie mai mult pt. drepturi reale.
drept civil. partea generala. de boroi, pivniceru, radulescu si lucia irinescu. la fel are si ceva teorie si spete si grile.
la obligatii statescu si barsan.
la contracte deak
la succesiuni deak
pentru ultimele 3 eu am folosit si institutii de drept civil (cursul sel pt licenta) de c toader, m nicolae, r popescu, b dumitrache, coord barsan, deak, bebeiu.
familia m-a sustinut f mult.
cu fetita ... am hotarat ca cea mai buna solutie in conditiile date a fost cresa. si chiar a fost o solutie buna. am dat-o la cresa de la 1 an si 6 luni. o duc dimineata si o iau seara la 6. a mai stat cu tati, cu buni, cu bunelu, cu mamaia mea (pe care am deportat-o special de la galati ca sa ne ajute) si .... a functionat.
trebuie rezolvate multe grile. trebuie citite codurile. (mai putin cel civil, eu una cel putin degeaba incerc sa citesc, ca nu inteleg nimic). daca sunt greseli la grile, trebuie mers imediat si vazut in cod, de ce e gresit. asa se intiparesc in minte.
si inca ceva important.
o zi pe saptamana in care sa faci ceva pentru tine, pentru sufletul tau. eu am ales duminica in care nu citeam. pentru ca ai nevoie si de relaxare, inevitabil iti vine sa arunci toate cartile la un moment dat si atunci e bine sa-ti dozezi efortul.
multa bafta.
inca ceva.
cand ma apuca lenea sau nu mai aveam deloc chef de citit ma uitam pe site-ul inm la lista cu rezultate din anii precedenti si ma gandeam ca daca ei au reusit si eu o sa reusesc, dar pentru asta tb sa citesc. si ma gandeam si la fiica-mea, ca vreau sa fiu un model pentru ea. si reuseam sa ma automotivez si sa merg mai departe.
pentru alte intrebari, sunt aici. dupa o scurta vacanta (pana luni).
Răspuns la discuția admitere inm 2010
m-am uitat chiar acum dar nu vad unde e greseala.
la pct 9 sunt bifate ca raspunsuri corecte b si c, iar la c se afirma ca dreptul de superficie poate forma obiectul unui act juridic de instrainare.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
multumesc pentru urari si pentru gandurile frumoase
interviul a durat aprox 30 de minute.
citatul, suna cam asa ... ce faci in timpul liber iti defineste caracterul .... ceva de genul asta, f scurt
problema de etica: sunt judecator si sunt invitata la o dezbatere pe teme legislative la o firma de avocatura si apoi si intr-o excursie platita de firma. cum procedez
cel putin la problema de etica au incercat sa ma incurce, sa vada daca sunt influentabila sau daca imi sustin punctul de vedere initial. eu cel putin asa am perceput.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
sigur ca da.
superficiarul poate instraina sau greva constructia, plantatia sau lucrarea fara a fi nevoie de consimtamantul proprietarului terenului. in caz de instrainare, se transmite si dreptul de folosinta asupra terenului, ceea ce semnifica ca se instraineaza chiar dreptul de superficie.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
la interviu .... complicat
psihologul si pedagogul sunt zambitori si incurajatori. incearca sa te faca sa te simti in largul tau.
judecatorul, procurorul si profesorul universitar au pe tot parcursul examinarii o mina absolut .... impenetrabila. doar spre sfarsit am obtinut un zambet firav de la judecator.
eu sunt genul care incearca sa gaseasca pentru orice o explicatie, daca se poate favorabila mie.
in ceea ce-i priveste pe judecator si pe procuror, am luat-o ca pe o deformatie profesionala (ei interogheaza martori, inculpati etc. si nu trebuie ca limbajul non-verbal sa le tradeze gandurile, convingerile, nu pot crea nici aparenta de partinire).
in ceea ce-l priveste pe profesorul universitar... ce sa zic. ori asa e el, ori nu i-a placut fata mea.
cert e ca la sfarsit am intrebat cand as putea afla evaluarea la interviu, gandindu-ma ca acel calendar estimativ initial ar trebui modificat, avand in vedere numarul celor ramasi in cursa, iar domnul profesor mi-a replicat ca ei (comisia) presteaza doar un serviciu si sa intreb organizatorii. moment in care eu, ca o persoana civilizata si echilibrata, am multumit si am iesit.
intrebari..... ce sa zic....
motivatia pentru profesie, calitati care ma recomanda, daca se poate cu ilustrari din experienta anterioara, despre locurile anterioare de munca, in special de ce am plecat de acolo.
despre hobby-uri..... mare atentie la inadvertente. eu, de exemplu, am declarat ca-mi place gardinaritul si am fost imediat intrebata daca stau la curte. stau la casa, asa ca nu s-a insistat pe chestiune.
de comentat un citat. asta mi se pare cam aberant..... parca sunt la bac la examenul oral de romana.
o problema de etica
daca am mai dat la inm inainte, cand si cum mi s-au parut subiectele. o analiza comparativa scurta.
cum impac inm-ul cu familia (eu sunt casatorita si am un copil de 1 an si 9 luni), ce fac daca sunt repartizata in celalalt colt al tarii.
si eu am auzit de la un auditor de anul 2 ca subiectele ar fi fost facute de streteanu la penal si udroiu la procedura penala, dar pe la examen se vorbea ca se vede clar si mana lui crisu.... certitudini nu am, va spun ce s-a vehiculat.

Răspuns la discuția admitere inm 2010
am sustinut examenul anul acesta si am avut norocul sa fiu printre cei 72.
am insistat f mult pe penal si procedura penala si totusi nu m-am descurcat deloc bine la aceste materii. am gresit 2 la civil, 2 la procedura civila si e usor de ghicit cu restul.....
in urma interviului, va pot spune cu certitudine de 99,99% ca subiectele la procedura penala au fost elaborate de prof. Anastasiu Crisu.
eu una am studiat dupa Theodoru, dar nici asta nu e o solutie pe care sa o recomand, pentru ca tratatul cuprinde si multe inexactitati, in special ca urmare a actualizarii deficitare (in sensul ca acolo unde este prezentata institutia tratatul este actualizat, dar daca mai apar precizari si in alte capitole, acestea nu mai includ actualizarile) si pentru ca nu cuprinde toate articolele din cod.
in rest, am parcurs cam ce s-a scris si pe aici.
plus niste carti de grile pe penal si procedura penala de nicoleta cristus si carmen damian.
totodata, mi-am scos de pe site-ul INM toate grilele pe care le-am gasit din anii anteriori, plus de la admitere cu 5 ani vechime si promovare in functii. Va recomand sa le parcurgeti. Si sa aveti in vedere si procesele verbale de motivare a contestatiilor. Ajuta f mult ca sa va obinuiti cu stilul de elaborare, sa va familiarizati cu ele si cu gandirea lor.
eu cred ca vor organiza ex in ianuarie si ca nu se vor razgandi. in sensul asta va pot spune ca grilele la logica mi s-au parut parca mai accesibile decat in anii anteriori, ceea ce m-a facut sa cred ca nu vor sa mai pice niciunul dintre noi. si ca au intr-adevar nevoie de oameni.
multa bafta tuturor si nu va dati batuti
cu multa munca si putin noroc chiar se poate