avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate barb

Activitate barb

in 1994 am cumparat locuinta( in care stateam cu chirie din 1977)in baza decretului 85/1992 iar terenul aferent l am primit cu drept de folosinta cit timp exista constructia . in 2009 in urma unei adrese facuta de primaria din localitate am primit titlu de proprietate pe terenul respectiv de la prefectura judetului in baza art 23,36 legea 18/1991;art 10 legea 85/1992; art19 legea 340/2004.acum societatea de la care am cumparat locuinta solicita anularea titlului de proprietate asupra terenului si plata unei chirii pe teren.ce se intimpla daca sunt dat in judecata?pierd?cistig?
sunt o viitoare mamica (sarcina are doar 2 luni)nevoita sa stea in concediu medical din cauza unor complicatii. medicul crede ca va fi nevoie ca toata sarcina sa stau in concediu medical (la pat). problema este ca firma la care lucrez fie se va desfiinta, fie va intra in faliment in cel mai scurt timp. intrebarea mea este daca voi mai beneficia de indemnizatia pentru crestere a copilului in acest caz. va multumesc anticipat!
Sunt o doamna de 33 de ani, insarcinata in 7 saptamani, actualmente in concediu medical. Doresc sa reincep activitatea din data de 1 noiembrie 2010, dar programul meu este de 8 ore.Spuneti-mi, va rog, care este legea care ne permite ca numarul de ore pe zi sa fie redus la 4 si daca exista vreo lege care ofera diverse facilitati pe timpul sarcinii pentru cei care lucreaza in conditii de toxicitate (analiza substantelor toxice, precum dioxine sau furani). Va multumesc anticipat!
intrebare:daca sunt nascut in 1948-iunie-13 si am 41de ani vechime cand pot iesi la pensie normal (nu anticipat)?multumesc
Răspuns la discuția Grilaj la geamul de la parter
multumesc ptr raspuns.vecinul doreste sa faca reclamatie la politie.pot avea neplaceri(amenda,modificarea grilajului etc.) ?multumesc anticipat
buna ziua. sunt proprietarul unui ap. situat la parterul unui bloc de 10 etaje. de curand am montat un grilaj (dimensiuni L-270cm,l-150cm,adancime 40cm)la unul dintre geamuri (balcon L-250cm,l-130cm),iar de atunci am discutii cu vecinul de la et 1care considera acest grilaj drept "invitatie la spargerea ap sau".adica hotul se urca pe grilajul meu ptr a intra in ap sau.intrebarea mea este:exista o lege care sa precizeze dimensiunile si forma acestui tip de grilaj?