avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate glucyana

Activitate glucyana

Buna seara,
Am nevoie urgent de o informatie. Am un prieten care nu isi poate lua copilul la programul de vizitare, are hotarare judecatoreasca care din pacate nu se aplica. Mama, precum si bunica minorului au inventat tot felul de lucruri, mai rau este ca minorul este oarecum montat a nu merge cu tatal. Cred ca intelegeti mai bine cum stau lucrurile. Tatal a apelat la un executor judecatoresc. Acesta a facut o sesizare mamei sa se prezinte cu copilul la cabinetul executorului in prezenta tatalui, pentru a vedea cum stau lucrurile. Mama a mers la cabinetul executorului si a dat o declaratie ca minorul este prea mic (are 4 ani), ca nu se poate deplasa, ca este racita...etc...tot felul de argumente. Probabil ca executorul nu va mai putea face decat i vizita cu tatal la domiciliul minorului, unde va constata ca minorul nu vrea sa vina. Vreau sa precizez ca minorul a fost de multe ori luat la programul de vizita stabilit, cu tatal sau. Minorul are o afectiune foarte mare asupra tatalui, si de multe ori si-a manifestat dorinta de a ramane cu tatal, nu voia sa mai plece la bunica. Minorul isi petrece foarte mult timp impreuna cu bunicii materni si nu cu mama.
Va rog sa dati o solutie acestei probleme....cum se poate debloca aceasta situatie, sau ce poate face executorul, sau pe ce cai se poate merge.
Va multumesc.

As vrea sa ma consult cu dv. intr-o problema, care ma framanta de ceva vreme.
Am divortat anul acesta in aprilie, avem un baietel de 2 ani si 10 luni.
Fostul sot, a cerut un program de vizitare extins (2 weekenduri pe luni si ceva saptamani in vacanta), dar nu a fost acceptat. Eu impreuna cu avocata mea am propus un al program de vizitare (de 2 ori pe sap. la domiciliul meu si de 2 ori pe saptamana la plimbare). EL, nu a venit niciodata la domiciliu sa vada baiatu', pentru ca eu locuiesc cu parintii mei (de frica sau de rusine) si am convenit sa vin eu cu copilul in parc sa il vada (cu toate ca in hotarare scrie ca nu trebuie sa fie insotit baiatu' de mine sau de cineva din familie), dar avand in vedere ca eu nu puteam lasa copilul pe mana lui, asa pur si simplu....am hotarat eu sa merg si eu (avand grija de el...mai ales ca baiatu' nu vorbeste asa bine...iar EL nu ii intelege dorintele sau nevoile). Pana intr-o zi cand ma amenintat in repetate randuri, ca el vine cu politia sa imi ia copilul .....lucru pe care nu la facut. Ma astept acum din partea lui, la ce este mai rau.....si va repet eu nu vreau sa imi ia copilul...sa mi-l tarasca prin alta casa si mai ales pe mana altei femei. Motivul divortului, a fost o alta relatie pe care el o avea de ceva vreme, de care eu nu am stiut si nici parintii nostrii. Acum locuieste cu aceasta persoana cu care sa si casatorit de curand si cu copilul ei. Probabil, vrea sa imi ia baiatul sa il duca in casa aceea. Mentionez ca am locuit in casa socriilor mei (casa pe numele lor, dar pe care am renovato in intregime noi, ei locuind la tara), am plecat de acolo, pentru ca singurii care ma puteau ajuta erau parintii mei....mama mea lucreaza intr-o cresa de copii, si baiatu merge acolo si ii este tare bine, sa dezvoltat bine si nu mai suntem sub nici un stres. De curand, ma amenintat din nou, ca ori ma taraste prin tribunale, ori sa ajung eu sa il sun sa ma rog de el sa vina sa vada copilul. Acum sigur pregateste ceva, probabil sa redeschida programul de vizitate...si sa ceara....sa nu mai fie copilul insotit de mine, iar eu nu am sa permit asta. Va rog sa ma ajutati, cu o parere, ce as putea sa fac....pentru a nu mi-l lua pe Octavian, de langa mine. Sunt disperata, vreau sa ma lase in pace sa imi cresc copilul, nu va fie tarat prin nu stiu ce casa si dereglat de la stilul lui de viata sanatoasa pe care o are acum.
Va multumesc, si astept raspuns.