avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca_Claudia

Activitate Raluca_Claudia

Buna ziua, as vrea sa va intreb ceva: daca detin un certificat de mostenitor pe un apartament primit dupa moartea parintilor mei, acest apartament este doar al meu sau si al sotului? dupa moartea mea cui ii va ramane acest apartament? mentionez ca am un singur copil. si daca as vrea sa imi fac un testament, se poate?eu stiam ca daca este mostenirea mea ,apartamentul este doar al meu, nu si al sotului.eu cred ca apartamentul ii revine doar fiicei mele. as vrea sa fac un testament prin care sa imi exprim dorinta ca fiica mea sa il lase pe sotul meu sa locuiasca in apartament pana la moartea lui.nu stiu cum sa procedez sa fie corect.
Discuție Fond-Succesiune
Sunt in proces cu mama mea m-a dat in judecata pentru succesiune si evacuarea mea din casa,mentionez ca locuim impreuna in aceeasi casa,tatal meu a decedat in 2010 luna februarie,apartamentul este bun comun al parintilor mei,stiu care este partea mea din apartament,stiu ca ar trebui sa accept sulta care mi se cuvine dar as vrea sa stiu din vasta dumneavoastra experienta care sunt sansele mele sau altfel spus exista situatii in care judecatorul sa fie de acord sa ramanem amandoua coproprietare?mentionez ca ea nu are bani sa-mi dea sulta eventual va vinde apartamentul,eu nu am bani sa ii dau ei partea,apartamentul are valoare sentimentala pentru mine,am un copil nu avem unde pleca.va rog sfatuiti-ma ce sa fac
dupa ce mi se recunoaste si mie partea din apartament nu se poate sa ramanem amandoua coproprietare?la o astefel de intelegere nu se poate ajunge?
apartamentul este bun comun al parintilor mei
Pe citatie scrie ca sunt obligata de a depune Intampinare cu 5 zile inainte de termenul stabilit pentru judecata.
Pentru a ma face inteleasa cat mai usor voi sintetiza totul in cateva liniute:
-tatal meu a murit anul trecut in februarie;
-nu am facut succesiunea la notar pentru ca am considerat ca nu este nevoie fiind unicul copil mostenitor(poate am gresit)
-de mult timp mama vrea sa ma evacueze din casa si sa imi plateasca sulta ce mi se cuvine
Acum ce vreau eu :
-sa se incheie procesul amiabil;
-sa nu accept sulta si ca urmare sa nu plec din casa;
-in niciun caz sa nu se ajunga la vanzarea apartamentului;
-sa imi ramana mie apartamentul in totalitate dupa moartea mamei
-ce este Intampinarea pe care trebuie sa o depun?
Va multumesc mult daca imi raspundeti pentru ca nici nu stiu de unde sa incep si ce sa fac?
Si poate un pret aproximativ pentru aceasta actiune m-ar ajuta putin.
V-as mai ruga sa cititi ceva:
Nu stiam ca urmeaza partajul pentru ca nu mi-am dat seama ce fel de mama am,credeam ca tot apartamentul imi va reveni mie la un moment dat.Ce vreau sa stiu este daca instanta ne da un termen,mie sau mamei pentru a ne plati una celeilate sulta?Nu putem locui impreuna dupa sentinta?Mi-e mila de ea,are leucemie,nu se gandeste cata nevoie are de mine,se pune la ambitie asa aiurea.
Ma intelegeti?
Tatal meu a decedat anul trecut,sunt singurul copil al parintilor mei,locuiesc cu forme legale impreuna cu sotul,fiica si mama mea in aparatamentul parintilor mei,dar pentru ca mama nu il suporta pe sotul meu,nu a acceptat nici succesiunea la notar,iar acum ameninta cu tribunalul.Stiu exact ca partea mea din ap.este de 3/8.
Intrebarea mea este care ar putea fi sentinta instantei in acest caz?
Mentionez ca sub nicio forma nu vreau sa se ajunga la vinderea apartamentului pentru a ne despagubi una pe cealalta.Instanta ma obliga sa ii dau partea ei pentru a ramane eu in apartament,sunt obligata sa vand apartamentul?Si daca nu am bani sa o despagubesc pe ea ce fac?Plec eu din casa si stau in strada?Care este pasul urmator dupa stabilirea partilor ce ni se cuvin?
Răspuns la discuția Va rog,ajutati-ma cu un sfat!
Multumesc foarte mult pentru raspuns,sotul meu locuieste legal in apartament,tatal meu a fost de acord in timpul vietii si au mers impreuna la evidenta populatiei pentru a-si da acordul ca domiciliul sotului sa fie acasa la parintii mei.E o situatie foarte tensionata deoarece mama mea ma ameninta ca o sa obtina un ordin judecatoresc sa il scoata afara din casa.
Locuiesc cu sotul meu in casa parintilor mei,mentionez ca sunt singurul copil,tatal meu a decedat in februarie,nu am facut succesiunea pentru ca am considerat ca nu e necesar fiind singura mostenitoare,dar am inceput sa avem probleme cu mama mea care nu il suporta pe sotul meu si nu il mai primeste in casa.Domiciliul sotului meu este la adresa parintilor mei,dar nu este proprietar,ci doar un fel de chirias.
Va rog sa imi spuneti ce drepturi am eu cu sotul meu,acesta lucreaza pe santier in tara,din luna iulie nu a mai venit acasa pentru a evita certurile si scandalurile facute de mama mea.