avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate cristhalia85

Activitate cristhalia85

Buna, am primit de curand autorizatia de traducator si as dori sa stiu daca dupa ce o inregistrez la tribunal si nu am venituri trebuie sa platesc impozit???pentru ca am auzit ca se plateste...
Răspuns la discuția autorizatie traducator
multumesc mult, am sunat si mi s-a spus ca nu mai e nevoie de recomandare
o zi buna!
Buna, am terminat facultatea de Litere si am si eu cateva nelamuriri in privinta actelor pentru autorizatia de traducator-
1. pe site-ul ministerului justitiei apare un model de cerere tip pe care eu am completat-o, e buna aceea sau trebuie si o cerere scrisa de mana?
2. iar in privinta actelor ce vrea sa insemne "copia legalizată a dovezii cunoaşterii limbii române pentru cetăţeanul statului membru al Uniunii Europene, al Spaţiului Economic European sau al Confederaţiei Elveţiene;"--nu inteleg, daca sunt cetatean roman imi mai trebuie?sau se refera la cei care nu sunt cetateni romani?
3. trebuie si o recomandare de la un profesor ? intreb pentru acum nu mai este mentionat nimic pe site, dar am auzit ca ar trebui sau asta era anii trecuti
4. in cererea tip de la just.ro se cere limba pentru care soliciti autorizarea...trebuie sa trec doar engleza...sau combinatia engleza romana si romana -engleza?

M-AR AJUTA MULT SA IMI RASPUNDA CINEVA-EU AM ACTELE STRANSE DEJA DAR AM ACESTE MICI NELAMURIRI SI NU AS VREA SA NU FIE CEVA BINE...SI SA TREBUIASCA SA LE REFAC SAU SA ASTEPT DEGEABA AUTORIZATIA