avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela paius

Activitate gabriela paius

Buna ziua,
Va rog sa imi spuntei cat m-ar costa infiintarea unui SRL cu urmatoarele coduri CAEN: principal - 1413, secundar 1412 , + 1419, 9529, 4771, 4642, 4791.

Precizez ca este vorba de un atelier de croitorie pentru uniforme, unde va fi si un magazin de vanzare a uniformelor, si un site - magazin online. Voi achizitiona si incaltaminte de lucru, pe care ii voi vinde cu un adaos comercial.
Mai am nevoie si de alte coduri CAEN? sau pot sa ma lipsesc de unele dintre cele deja enumerate mai sus?

Am inteles ca este indicat sa fie facuta infiintarea printr-un avocat?

Multumesc!

O zi buna,
Gabriela
Buna ziua,

Sotul meu , pfa taxi, incearca sa angajeze cu CIM un sofer. Pentru acest lucru am inteles ca trebuie efectuati urmatorii pasi:

- Redactarea si completarea contractelor individuale de munca (CIM).
- Inregistrarea CIM la Inspectoratul Teritorial de Munca.
- Depunerea declaratiei unice 112 (obligatie intrata in vigoare in ianuarie 2011 pentru toti angajatorii din Romania).
- Plata contributiilor, atat pentru Pfa, cat si pentru angajat.

Mai trebuie facut si altceva?

Se pot face aceste lucruri si fara contabil?
Exista un model contract pe internet special pentru asa ceva?

Puteti sa imi trimiteti si mie adresa scanata de la Primaria Bucuresti despre care se discuta mai sus?

Va multumesc mult de tot si scuze pentru deranj!

O saptamana usoara,
Gabriela Paius

Răspuns la discuția divort
multumesc frumos pt raspuns.o seara placuta
Răspuns la discuția divort
buna seara,
legat de aceasta discutie, de divort, mai am o nelamurire:
sunt impreuna cu sotul meu din 1998.
in 1999 ne-am mutat impreuna.ne-am casatorit legal dupa 7 ani de concubinaj in 2006.
casa in care locuim a fost cumparata cu cash pe numele lui inainte de casatorie, mai exact in 2002( dupa 3 ani de concubinaj).eu nu am contribuit decat cu un credit de nevoi personale pe numele meu in val de 200 mil vechi pe care i-am investit in amenajarea casei(plus alte credite pe numele meu de-a lungul timpului pentru care inca mai platim la unele rate).el nu a avut carte de munca niciodata, si nu putea lua credit.
intrebarea mea este: mai pot recupera ceva din banii investiti?unele chitante le mai am.am vre-un drept eu si copilul care ramane la mine,la locuinta la partaj?

va multumesc anticipat,
astept raspunsul dvs
Răspuns la discuția divort
multumesc foarte mult pt raspuns.chiar m-a ajutat foarte mult raspunsul dvs.credeti ca pot lua legatura cu dvs?eventual sa imi lasati un nr de tel?as fi interesata sa programez o intalnire cu dvs pentru a discuta mai amplu,daca se poate bineinteles.va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția divort
va rog frumos, daca poate cineva sa imi raspunda la intrebarea de mai sus.sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa fac.sa imi caut un alt avocat?avocata la care ma duc ma tot amana.nu vreau sa imi pierd copilul.ma poate baga sotul la parasire de domiciliu?cam care ar fi costul unui divort?si cat costa consultatiile la avocat normal?daca ma poate cineva ajuta...
Răspuns la discuția divort
multumesc frumos pt raspunsuri.problema ar fi urmatoarea: am consultat o avocata, care initial mi-a zis ca pot parasi impreuna cu copilul domiciliul chiar daca inca nu am inceput procedurile, dar ulterior mi-a zis ca nu mai pot pleca decat dupa inceperea procedurii de divort.eu nu stiu ce sa mai cred.cum ar fi mai bine?iar bunurile sunt toate luate pe numele meu prin credit si pot dovedi,pot sa le iau inainte de procedura de divort?
Discuție divort
buna seara,am si eu o intrebare pe care o pun in numele unei prietene de ale mele. sunt casatorita din 2006 si avem un copil de 4 ani.nu avem proprietati impreuna,doar bunuri.intrebarea este: pot parasi domiciliul daca inca nu am inceput demersurile pt divort?sau in timpul demersurilor?multumesc
Răspuns la discuția divort dupa 15 ani fara copii.
multumesc frumos.o seara buna
Răspuns la discuția divort dupa 15 ani fara copii.
multumesc frumos tuturor pentru raspuns.o alta intrebare legat de martori.pot fi chiar si parintii mei,cu care locuim?