avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters168049

Activitate ContSters168049

Buna Ziua,
Eu sunt in divort cu sotul meu, mai avem inca 6 saptamani pana la primul termen, incerc ca-l conving ca ar fi mult mai bine sa apelam la serviciile unui mediator.
Avem si 2 copii minori, nu am cazut de acord in privinta copiilor, el nici macar nu doreste sa divorteze. Totusi, este constient ca finalul va fi tot divortul; deci ar fi mai bine (in conditiile date) sa terminam mai repede.

Intrebarea mea este: daca totusi accepta sa mergem la mediator, se incheie acordul de mediere, cand ajungem in instanta el se mai poate razgandi? In sensul sa nu mai fie de acord cu ceea ce a semnat in acordul de mediere?

Ce se intampla in instanta daca el se razgandeste?

Multumesc
multumesc tare mult!
Relatia nu e buna deloc, deci cu siguranta nu va fi de acord cu schimbarea programului.
Faptul ca am decis sa plec in alta tara m-am gandit in primul rand la copil la faptul ca are sansa sa creasca intr-o tara cu un grad de bunastare dar si civilizatie mult peste Romania
Ma intereseaza daca am custodia copilului si am gasit de munca in strainatate cu contract, pot pleca in tara respectiva cu copilul? Am nevoie de acordul tatalui pt acest lucru?
Tatal are drept de vizita o data la 2 sapt